Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej

fot. Radio Rodzina

Obchodzimy go 10 maja i jest to świetna okazja, aby uświadomić sobie jak, wielkie zagrożenie stanowią udary mózgu, a statystyki pokazują, że stają się one coraz większym problemem zdrowotnym w naszej populacji, szczególnie wśród młodszych dorosłych.

Jakie są objawy udaru? Tłumaczy dr Marta Nowakowska-Kotas z Kliniki Neurologii, konsultant wojewódzki w dziedzinie neurologii z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

– Najsilniejszym czynnikiem ryzyka, na który mamy wpływ jest nadciśnienie tętnicze – dodaje dr Marta Nowakowska-Kotas.

Dr n. med. Anna Szymańska-Chabowska z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Zawodowych, Nadciśnienia Tętniczego i Onkologii Klinicznej z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego wskazuje, że nadciśnienie tętnicze jest głównym i jednym z najważniejszych czynników ryzyka udaru mózgu i zawału serca.

Europejskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego zakwalifikowało do grupy tzw. niekorzystnych regulatorów ciśnienia tętniczego następujące czynniki: zanieczyszczenie powietrza, nadmierny hałas i ekstremalne zmiany temperatury. Mówi dr Anna Szymańska-Chabowska.

Ryzyko wystąpienia udaru wzrasta, gdy u danej osoby występują choroby cywilizacyjne takie jak cukrzyca, nadciśnienie i otyłość, mówi prof. Katarzyna Madziarska, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Tłumaczy prof. Katarzyna Madziarska.

Do profilaktyki zachęca prof. Katarzyna Madziarska.

 Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej to doskonała okazja, aby podkreślić wagę profilaktyki w zapobieganiu udarom, które stanowią jedną z głównych przyczyn śmierci i niepełnosprawności w Europie.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content