Dr Jerie o Żołnierzach Niezłomnych: Łączyło ich to, że nie godzili się na sowieckiego okupanta

fot. Radio Rodzina

Dziś o godz. 21:00 odsłonięcie Pomnika Żołnierzy Niezłomnych we Wrocławiu. W uroczystości będą uczestniczyć przedstawiciele władz miasta, regionu, kościoła, rodzin, licznych instytucji oraz środowisk patriotycznych. Wydarzenie ma charakter ekumeniczny.

Pomnik Żołnierzy Niezłomnych stanął przy zbiegu ulic Glinianej, Borowskiej i Dyrekcyjnej, na skwerze nieopodal Wroclavii. Prace nad jego powstaniem trwały kilka lat. Dwa konkursy pozostały bez rozstrzygnięcia, ostatecznie wyłoniony został projekt Tomasza i Konrada Urbanowiczów. Pomnik przedstawia dziewięć postaci w mundurach, wychodzących z lasu, zamkniętych w szklanych bryłach. Jest podświetlany iluminacjami, jego otwarcie zaplanowano na wieczór.

Dr Andrzej Jerie, dyrektor Ośrodka Pamięć i Przyszłość – Centrum Historii Zajezdnia, mówił o przywracaniu pamięci o żołnierzy niezłomnych, którzy przez komunistyczne władze byli skazani na niepamięć. Wspomniał m.in. o ekshumacjach prowadzonych przez Krzysztofa Szwagrzyka z Instytutu Pamięci Narodowej na terenie cmentarza Osobowickiego, w trakcie których udało się znaleźć szczątki żołnierzy podziemia niepodległościowego, zamordowanych po 1945 roku.

Emisja rozmowy dziś (8 maja) po godz. 10:10.

Posłuchaj:

Cz. 1.

Cz. 2.

Zobacz też:

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content