Książka, która zmienia perspektywę

fot. Radio Rodzina

To doskonały podręcznik dla rzeczników prasowych instytucji kościelnych, a zarazem książka, która może zmienić naszą perspektywę oceny wydarzeń, które dzieją się dookoła nas – mówił ks. Rafał Kowalski podczas konferencji poświęconej książce Joaquina Navarro-Vallsa „Moje lata z Janem Pawłem II.
Prywatne zapiski rzecznika prasowego Watykanu 1984-2006, zorganizowanej przez Stowarzyszenie na rzecz edukacji i rodziny NURT we Wrocławiu.


Rzecznik metropolity wrocławskiego przytoczył jeden z fragmentów książki, w którym Joaquin Navarro-Valls opisuje wspólną z papieżem wyprawę w góry. Kiedy Jan Paweł II podczas przerwy na odpoczynek zasnął rzecznik Stolicy Apostolskiej miał zapisać: „Patrzę jak spokojnie zasypia powierzając ster Kościoła Bogu”. – My byśmy napisali, że papież śpi. Oni widział coś więcej i dostrzegania tego czegoś więcej możemy się uczyć z tej publikacji – przekonywał ks. Rafał Kowalski.


W konferencji głos zabierali również ks. Stefan Moszoro-Dąbrowski – wikariusz regionalny Prałatury Personalnej Opus Dei oraz prof. dr hab. Paweł Skibiński – historyk, były dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Dzielili się oni swoimi spostrzeżeniami z lektury z perspektywy osobistego spotkania z autorem i znaczenia jego pracy jako rzecznika Jana Pawła II oraz kontekstu historycznego wydarzeń, do których nawiązują wspomnienia. Książka stanowi zbiór zapisków z ponad dwudziestoletniej działalności Joaquina Navarro-Vallsa, który był rzecznikiem papieża i stał się niejako wzorcem komunikacyjnym dla rzeczników watykańskich. Pozostawił po sobie zapiski, które dają nowe światło na postać Jana Pawła II – pełnego pokoju, odwagi, radości i
zawsze ufającemu Opatrzności: podczas wspólnych posiłków, górskich wypraw czy pielgrzymek. W książce próżno szukać plotkarskich anegdot czy sensacyjnych komentarzy – autor jest doskonałym obserwatorem życia, ciekawym ludzi i wrażliwym na ich perspektywę. Lektura może być także sposobem na przypomnienie sobie ogromnego wymiaru spuścizny Jana Pawła II.

mat. prasowe

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content