Wrocławska podstawówka z międzynarodowym programem IB

Foto: Mat. Pras.

Już nie tylko w V LO we Wrocławiu, ale od niedawna także w SP nr 108 realizowany jest międzynarodowy program IB. Wrocławska „stoósemka”, jako jedyna w Polsce publiczna szkoła podstawowa, realizuje program International Baccalaureate Primary Years Programme (IB PYP).

– Dołączenie wrocławskiej podstawówki do elitarnego grona placówek, realizujących międzynarodowy program IB, to bardzo ważne osiągniecie. Tym bardziej, że nasza „stoósemka” to pierwsza w kraju publiczna szkoła podstawowa z tym programem – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. – To potwierdza tylko moje przekonanie, że mamy we Wrocławiu wspaniałych dyrektorów i nauczycieli, dla których ważna jest wysoka jakość edukacji. Mamy też fantastyczną młodzież, która chce się uczyć i rozwijać – dodaje.
Trzy lata przygotowań
Głównymi elementami programu International Baccalaureate Primary Years Programme (IB PYP) są: świadomość międzykulturowa, praca w grupach, motywowanie do działania, rozwijanie umiejętności komunikacyjnych oraz znajomości języków obcych.
– Wspieramy dyrektorów wrocławskich placówek w realizacji programów międzynarodowych. Program IB PYP to kolejny krok w stronę edukacji przyszłości. Uzupełnia też międzynarodową ofertę oświatową w naszym mieście. Program IB, na poziomie szkoły ponadpodstawowej, realizowany jest już w V LO we Wrocławiu – podkreśla Marcin Miedziński z Departamentu Edukacji UM we Wrocławiu.
W programie IB uczestniczą klasy I-IV – w sumie 170 uczniów SP nr 108. Natomiast wszyscy nauczyciele w placówce zostali przeszkoleni przez specjalistów z IB i otrzymali certyfikaty upoważniające do pracy w tym programie.
– Dla nas to wielkie wyróżnienie, które poprzedzone było trzyletnimi przygotowaniami. Ale wiemy, że było warto. Zajęcia realizowane w ramach programu IB PYP bardzo się spodobały naszym uczniom, którzy aktywnie w nich uczestniczą. To mali odkrywcy, zachęcani do zadawania pytań, samodzielnego poszukiwania odpowiedzi i kreatywnego rozwiązywania problemów – mówi dyrektorka SP nr 108 Stanisława Socha – Jeżeli chodzi o język angielski, to uczniowie objęci tym programem mają więcej godzin, niż wynika to z ramowego planu nauczania. Poza tym nauczyciele indywidualnie wykorzystują angielski do prowadzenia innych zajęć – dodaje.
Uczniowie bardzo chętnie uczestniczą w tych zajęciach.
– Lekcje w ramach programu IB bardzo nam się podobają. Nie są to klasyczne zajęcia. Sporo pracujemy w grupach i bez podręczników. Dużo też mówimy po angielsku, co nam się zawsze przyda – opowiadają uczniowie klasy IV w SP nr 108 we Wrocławiu.
Program IB
Program zainicjowany przez fundację International Baccalaureate (w 1997 r. w Genewie) zapewnia uczniom na całym świecie wysokiej jakości edukację w ramach trzech kategorii:
·        Primary Years Programme (PYP – dla uczniów od 3 do 12 lat),
·        Middle Years Programme (MYP – dla uczniów od 11 do 16 lat),
·        IB DP (IB Diploma Programme) – będący kursem przygotowującym do matury międzynarodowej.
IB od lat we wrocławskim LO nr V
Od 1997 r. w Liceum Ogólnokształcącym nr V funkcjonują klasy International Baccalaureate Diploma Programme (IB-DP), przygotowujące do matury międzynarodowej, a od 2006 r. również klasy International Baccalaureate Middle Years Programme (IB-MYP), przygotowujące do nauki w programie (IB-DP). Edukacja IB w „Piątce” obejmuje w ten sposób cały okres nauki w liceum:
·        program IB-MYP w klasach I i II,
·        program IB-DP w klasach III i IV.

Mat. Pras.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content