„Poranek żonkilowy” – finał konkursu plastycznego

Mat. Pras.

„Poranek żonkilowy” to uroczysty finał konkursu plastycznego organizowanego przez Hospicjum Domowe Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w Oławie. Pod hasłem „Sercem z Hospicjum”, młodzi artyści dzielili się swoimi talentami oraz wewnętrznymi przeżyciami. 67 prac plastycznych w niezwykły sposób ukazuje dziecięcą wrażliwość na ból choroby i cierpienie.

W Oławie odbył się Poranek Żonkilowy, czyli uroczysty finał konkursu plastycznego organizowanego pod hasłem „Sercem z Hospicjum”. Poranek Żonkilowy to uroczyste zakończenie konkursu plastycznego organizowanego corocznie przez hospicjum domowe Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w Oławie. Uczniowie z Oławy i okolic prezentują swoje talenty i wyrażają swoje wewnętrzne przeżycia poprzez sztukę, dzieląc się nią jako formą pomocy osobom terminalnie chorym. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji było „Sercem z Hospicjum”.

Konkurs skierowany był do trzech grup wiekowych, a jury oceniało prace, biorąc pod uwagę nie tylko walory artystyczne, ale również przekaz emocjonalny i zaangażowanie w temat. Laureaci konkursu zostali nagrodzeni upominkami i wejściówkami do instytucji kulturalnych i sportowych, ufundowanymi przez sponsorów. Pracownicy i wolontariusze Hospicjum Domowego Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w Oławie co roku zapraszają uczniów szkół do podzielenia się swoimi impresjami dotyczącymi cierpienia, bólu, ale i nadziei, oraz gestów solidarności. Robią to młodzi artyści w swoich pracach plastycznych, pokazując, że nawet w chorobie i trudnym położeniu możemy liczyć na solidarne gesty zarówno od młodych ludzi, jak i dorosłych. Podczas gali konkursu uczennice ze Szkoły Wokalnej Izabeli Smoleń zaprezentowały swoje interpretacje utworów polskich i zagranicznych. Burmistrz Oławy, Tomasz Frischmann, wraz z Wioletą Suseł, kierownikiem Centrum Opieki Medycznej Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, wręczali nagrody laureatom konkursu plastycznego. Urząd Miasta Oławy ufundował dla wszystkich uczestników poczęstunek, Uczestnicy zaprezentowali prace na temat hasła „Sercem z Hospicjum”. Oceniały je dwie plastyczki, biorąc pod uwagę nie tylko estetykę, technikę i artystyczne wrażenie, ale również treść niesioną w wykonanych przez dzieci i młodzież pracach. Uczestnicy zostali podzieleni na trzy kategorie wiekowe, w każdej z tych kategorii przyznano zarówno wyróżnienia, jak i pierwsze, drugie i trzecie miejsca.

– Na pewno nie jest łatwo brać udział w konkursach, w których trzeba wyrazić swoje wnętrze- mówił ksiądz Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. -Warto podkreślić, że ta młodzież dostrzega świat nie tylko przez pryzmat własnych oczekiwań i potrzeb, ale także zauważa potrzeby innych ludzi. Potraficie dostrzec świat zarówno z jego radościami, jak i troskami i smutkami – zaznaczył dyrektor.

Na koniec wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na Marsz Żonkilowy. Odbędzie się on w tym roku w piątek, 17 maja, wokół rynków Oławy.

Marsz Żonkilowy – finał akcji „Pola nadziei” – tradycyjnie obejmie oławski rynek, a wezmą w nim udział placówki oświatowe, które współpracują z hospicjum. Celem Marszu jest propagowanie idei hospicyjnej w społeczności lokalnej i zachęcanie do wolontariatu na rzecz hospicjum.

Wszystkie szkoły wspierające z Hospicjum Domowe oraz te, w których odbywają się warsztaty prowadzone przez wolontariuszy i personel medyczny hospicjum, serdecznie zapraszamy.

W konkursie udział wzięło 67 osób z 15 szkół z Oławy i okolic. Dla wyróżnionych artystów ufundowane zostały upominki rzeczowe oraz wejściówki do instytucji kultury i sportu.
Nagrodzeni:
Kl. I-IV:
I. Iga Mąkowska 1a SP 5
II. Inga Wałcerz 1b SP 6
III. Daria Zabłocka 4b SP 3
wyróżnienie Natalia Jurek 4a SP 3

Kl. V-VIII:
I. Zofia Zaręba 6b SP Marcinkowice
II. Wioleta Stańko 8b SP Marcinkowice
II. Agata Gwizdalska 6a SP 3
III. Gabriela Połchowska 5b SP 5
III. Antonina Szuturma 5b SP 3

Szkoły średnie:
I.  Ewa Kłosowska 1c LO
II. Jagoda Rogowska 3d ZS im Zjedn. Europy
III. Weronika Giza 3c Technikum ZS im Zjed. Europy

Mat. Pras.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content