Brat Albert naszych czasów

fot. materiały UM Wrocław

Przed świętami gościliśmy na planie filmu o ks. Jerzym Marszałkowiczu. Podczas wizyty na planie mieliśmy okazję oglądać proces nagrywania scen fabularyzowanych do filmu, ale też porozmawiać z Andrzejem Kotwicą – reżyserem, scenarzystą i współautorem scenariusza do filmu, z ks. Aleksandrem Radeckim oraz Andrzejem Ptakiem – przyjaciółmi ks. Jerzego Marszałkowicza

W rozmowie, Andrzej Ptak – przyjaciel ks. Marszałkowicza oraz prezes Fundacji Homo Sacer – podkreślił, że ks. Jerzy Marszałkowicz był jednym z największych świętych XX wieku.

Zdaniem Andrzeja Ptaka, herioizm, który swoją postawą wykazywał ks. Jerzy Marszałkowicz zasługuje na coś więcej niż tylko niepełne wspomnienia. To on był osobą, która spędziła 38 lat swojego życia dzieląc je z osobami bezdomnymi. Natomiast wcześniej, przez 10 lat robił wszystko, by można było zapewnić schronienie osobom w kryzysie bezdomności.

Otwarcie pierwszego schroniska dla osób bezdomnych w 1981 roku wspomina ks. Aleksander Radecki.

Ks. Radecki opowiedział też o tym jak wyglądał budynek pierwszego schroniska, a także pierwsza wigilia w nim.

Z kolei, Andrzeja Kotwicę, czyli reżysera, scenarzystę i współautora scenariusza do filmu o ks. Jerzym Marszałkowiczu zapytaliśmy o szczegóły związane z produkcją. Jak zaznacza, pomysł wziął się od ks. Radeckiego, który pewnego dnia wpadł do pana Andrzeja na pierogi i „zarzucił” taką propozycję. Pan Andrzej przyznał, że z początku temat ks. Marszałkowicza był dla niego zupełnie obcy.

Decyzja o tym, że powstanie film o ks. Jerzym zapadła w okolicach 2 listopada 2023 roku. A tak się składa, że 2 listopada to ważna data dla Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.

Producenci planują premierę filmu na 13 maja, czyli na dzień, w którym przypada 5. rocznica śmierci ks. Jerzego Marszałkowicza.

Rozmowa z Andrzejem Kotwicą, ks. Aleksandrem Radeckim oraz Andrzejem Ptakiem już jutro (czwartek) po godz. 13:10, w audycji Dziś w Kościele.

Radio Rodzina objęło produkcję patronatem medialnym.

Ks. Jerzy Marszałkowicz – (ur. 19 stycznia 1931 w Zgłobicach pod Tarnowem; zm. 13 maja 2019 w Nysie) — polski duchowny katolicki, główny założyciel Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. W 1971 wystąpił do władz Wrocławia prosząc o udostępnienie budynku na dom noclegowy, ale spotkał się z odmową. W noc Wigilii Bożego Narodzenia 1981, za zgodą ks. kard. Henryka Gulbinowicza, opuścił Seminarium i zamieszkał z dziesięcioma bezdomnymi w pierwszym schronisku Towarzystwa przy ul. Lotniczej we Wrocławiu. Za pośrednictwem brata Jerzego powstało wiele innych schronisk m. in. w Bielicach, Klisinie, Gamowie, Jasienicy Górnej, Gliwicach–Bojkowie.

W galerii kilka zdjęć z planu filmowego

Odegrana scena pierwszej wigilii w pierwszym schronisku dla osób bezdomnych

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content