Emil Anton o katolikach w Finlandii

Fot. Fin we Wrocławiu. Zdjęcie ze strony Kalevala, fińskiej wioski na Dolnym Śląsku

63% Finów to chrześcijanie wyznania luterańskiego, 1% to prawosławni, zaś 12% deklaruje się jako niewierzący. Katolików rzymskich jest tu zaledwie 0,3%. Jak kształtuje się wiara mieszkańców najbardziej wysuniętego na północ Europy kraju?

Emil Anton – Fin, przewodnik polskojęzyczny po Helsinkach, tłumacz i doktor teologii. Przyjechał do Wrocławia w ramach uruchomienia bezpośredniego lotu łączącego Dolny Śląsk ze stolicą Finlandii. Prowadzi bloga, bierze aktywny udział w konferencjach z udziałem katolików z różnych stron świata.

Nasz rozmówca opowiedział o atrakcjach, wyborze nowego biskupa Finlandii i grupach pielgrzymkowych z Polski. Zainteresowanie językiem polskim zyskał dzięki polskiej urszulance, która uczyła go religii. Gdy zobaczył kostkę Radia Rodzina, zapytał czy jesteśmy radiem katolickim. I tak zaczęła się rozmowa.

Emil podzielił się też historią swojej rodziny: mama Finka wyznania luterańskiego, tata Irakijczyk z katolickiej mniejszości. Jest żonaty z Polką.

Posłuchaj:

Od 1923 roku fińska konstytucja gwarantuje wolność religijną. Fiński Kościół Ewangelicko-Luterański i fińska Cerkiew prawosławna mają status kościołów narodowych. Dzięki temu mają specjalne przywileje, wierni płacą na ich rzecz podatki w wysokości 1% lub 2% dochodów, z czego później te kościoły finansują działalność charytatywną.

Rozmawiała red. Daria Detlaf

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content