Co dalej z Galerią Neonów? Miasto ogłasza, że zawarło porozumienie z właścicielem

Galeria Neon Side Wrocław. Fot. Radio Rodzina

Właściciel neonów w podwórku przy ul. Ruskiej 46 nie mógł dogadać się z miastem. Zapowiedział w mediach społecznościowych demontaż Galerii Neonów, wyznaczając termin rozbiórki na 11 kwietnia. To popularna atrakcja turystyczna Wrocławia.

Kontekst

Zamknięcie Galerii Neonów jej prywatny właściciel zapowiedział już w marcu. – Trwające kilka miesięcy rozmowy z Gminą Wrocław nie doprowadziły do zawarcia porozumienia zapewniającego dalsze funkcjonowanie tego miejsca – ogłosił wówczas Tomasz Kosmalski z Neon Side Wrocław. – Neony zostają. – odpowiedziało później Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia. Podjęto starania ws. dalszych negocjacji i wysokości kosztów najmu neonów przez miasto na okres 10-ciu lat.

Wrocławskie Neony a kampania wyborcza

We wtorek przed południem (9 kwietnia) walkę ws. wrocławskich neonów zapowiedziała Izabela Bodnar, kandydatka na urząd prezydenta.

Tego samego dnia konferencję zorganizowało miasto. -Zabiegamy o to, żeby to miejsce trwało w coraz lepszym stanie, żeby wszystkie neony świeciły. – mówił Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia.

Miasto ogłosiło, że spotkało się z właścicielem i zawarło porozumienie. Umowa ma zostać podpisana wkrótce.

Galeria Neonów Wrocław to efekt ciężkiej pracy Tomasza Kosmalskiego. Pierwszy neon, przeznaczony na złom szyld sklepu cukierniczego przy ulicy Nowowiejskiej, kupił w 2005 roku.

W taki sposób powstała fundacja Neon Side Wrocław, której misją stało się ratowanie przed zniszczeniem i zapomnieniem historycznych reklam świetlnych. Do dziś uratowano już blisko 100 neonów z różnych rejonów Wrocławia i całego województwa dolnośląskiego.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content