Jak rozliczyć PIT 2023/2024?

Foto: Mat. Pras.

Nadszedł czas, by złożyć swoją deklarację PIT za 2023 rok. Możesz złożyć ją osobiście, bądź skorzystać z pomocy bezpłatnego programu do PIT online. Nie ma znaczenia, jak rozliczysz PIT, ważne jest dotrzymanie terminu i brak błędów w samej deklaracji. Dlaczego warto skorzystać z programu do PIT? Jak obliczyć należny podatek dochodowy i złożyć PIT za 2023 rok bez wychodzenia z domu? Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania i rozlicz się jeszcze dziś!

Terminy rozliczenia PIT w 2024 roku

Termin składania deklaracji PIT za 2023 rok jest podobny, jak w poprzednich latach. Ostateczny termin złożenia najpopularniejszych deklaracji podatkowych, takich jak PIT-36 czy PIT-37 to 30 kwietnia 2024 r. Dotrzymanie tego terminu jest bardzo ważne. Jego przekroczenie nakłada na podatnika odpowiedzialność karną, skarbową, a do naliczone zostają odsetki za zwłokę. Z rozliczeniem PIT najlepiej nie czekać na ostatnią chwilę, by uniknąć kolejek w urzędzie czy przeciążonych serwerów, w zależności od wybranego sposobu rozliczenia. 

Rozliczenie PIT – online czy stacjonarnie?

Rozliczenie PIT jest możliwe zarówno w tradycyjny sposób, jak i za pośrednictwem programu do PIT online. Stąd można wybrać, czy chcemy stać w kolejkach w urzędzie skarbowym, czy może jednak korzystniej dla nas będzie złożyć swoją deklarację PIT drogą elektroniczną. Do rozliczenia PIT online możemy wybrać intuicyjny i prosty w obsłudze program do PIT – PIT Pro 2023, dostępny pod adresem: https://www.podatnik.info/program-do-pit. Za jego pomocą możliwe jest złożenie deklaracji podatkowej bez wychodzenia z domu. Pełna wersja programu dostępna jest zupełnie za darmo, stąd warto z niej skorzystać. Warto też podkreślić, że program działa zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Finansów i posiada rekomendację Instytutu Polskiej Księgowości. Co ciekawe, nie ma konieczności instalowania oprogramowania na swoim komputerze – wystarczy skorzystać z wersji przeglądarkowej

Z programu mogą skorzystać nie tylko podatnicy uzyskujący dochody z tytułu umowy o pracę, zlecenia czy umowy o dzieło, ale także przedsiębiorcy, czy ryczałtowcy. Z pomocą programu do PIT można rozliczyć się zarówno indywidualnie, jak i z małżonkiem, a cały proces nie zajmuje więcej niż 5 minut. Rozliczanie PIT online jest bardzo wygodnym sposobem, zwłaszcza dla tych, którzy nie są biegli w sprawach podatkowych. Program sam proponuje rozwiązania, wykorzystuje wpisane dane do generowania obliczeń, co znacząco niweluje ryzyko popełnienia błędu. Z taką formą rozliczenia poradzi sobie każdy.

Jak rozliczyć PIT 2023/2024?

Aby szybko i sprawnie rozliczyć PIT za poprzedni rok, wystarczy skorzystać z programu PIT pro od podatnik.info. Można łatwo go zainstalować na swoim urządzaniu, ale zdecydowanie łatwiej jest skorzystać z wersji przeglądarkowej bez instalacji jakichkolwiek plików. Warto zaznaczyć, że program jest połączony z systemem e-deklaracji, dzięki czemu nie ma potrzeby instalowania żadnych dodatkowych programów do wysłania gotowej deklaracji. Za pośrednictwem programu można wysłać także załączniki do PIT-ów, np. dokumenty poświadczające prawo do ulgi podatkowej. Z pomocą programu wygenerujesz urzędowe poświadczenie odbioru (UPO), które jest oficjalnym dokumentem potwierdzającym przyjęcie Twojej deklaracji przez wybrany urząd skarbowy. 

Jak rozliczyć PIT online krok po kroku

Pierwszym krokiem do rozliczenia e-PIT jest wybór sposobu rozliczenia i podanie celu składania zeznania. Należy także podać właściwy swojemu miejscu zamieszkania Urząd Skarbowy. To proste, bo program posiada wbudowaną listę urzędów w całej Polsce. Następnie należy wskazać źródło swoich przychodów, a w przypadku rozliczenia z małżonkiem, również źródło jego przychodów. Kolejnym krokiem jest wybór ewentualnych odliczeń podatkowych, o ile takie przysługują. Następnie należy wpisać kwotę rocznych przychodów i sumę składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, a także kwotę składek na ubezpieczenie zdrowotne, które zostały zwrócone za poprzedni rok. Kolejnym krokiem jest wpisanie swoich danych osobowych, w tym numeru PESEL. 

Po wpisaniu wszystkich powyższych danych, program wygeneruje wypełniony druk PIT 2023. Wystarczy przejrzeć go pod kątem ewentualnych błędów, poprawić je, jeśli jest taka potrzeba, a następnie jednym kliknięciem wysłać do Urzędu Skarbowego. Oczywiście, jeżeli chcesz, możesz gotową deklarację pobrać, wydrukować, a następnie dostarczyć do Urzędu listownie bądź osobiście. Do rozliczania PIT online niepotrzebna jest żadna szczegółowa wiedza. 

O czym pamiętać przy składaniu deklaracji PIT?

Rozliczenie PIT musi odbyć się w ściśle określonym terminie. Co jeśli z jakiegoś powodu, niekoniecznie zamierzonego, nie zdążymy złożyć zeznania podatkowego? Wówczas podatnik ma prawo do złożenia wniosku o zaniechanie ukarania i niepodleganie odpowiedzialności karnej skarbowej. Potocznie wniosek ten nazywamy czynnym żalem. Musi on zawierać informacje na temat tego, kto i jakiego czynu zabronionego się dopuścił. Ważne jest to, że czynny żal ma swoje zastosowanie maksymalnie kilka dni po upływie terminu rozliczeń. Po ich upływie Urząd Skarbowy uznaje, że podatnik popełnił czyn zabroniony i czynny żal nie ma już swojego zastosowania. Oznacza to, że warto złożyć ten wniosek jak najszybciej, gdy tylko zorientujemy się, że nie zdążyliśmy z wysłaniem PIT na czas. 

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content