Bezpartyjni Samorządowcy zaprezentowali swój program ochrony zdrowia

Fot. mat. pras.

„Zdrowy Dolny Śląsk” to postulat Bezpartyjnych Samorządowców w zakresie ochrony zdrowia na Dolnym Śląsku. – Dotrzymujemy słowa. W tym miejscu powstanie Nowy Szpital Onkologiczny – zapowiada marszałek Cezary Przybylski. Kandydaci przedstawili szczegóły na konferencji prasowej we Wrocławiu.

Inwestycja warta ponad miliard złotych zlokalizowana jest przy ulicy Kosmonautów, w zachodniej części Wrocławia, w sąsiedztwie Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. Marciniaka. Placówka będzie działała w ramach dziewięciu jednostek, obejmujących kompleksowe centra diagnostyki i leczenia.

– Nowy Szpital Onkologiczny będzie kosztować ponad miliard złotych, z czego 500 milionów wyniesie dofinansowanie z budżetu państwa. Placówka ta powstanie do 2028 roku i będzie jedną z najnowocześniejszych w Europie – mówi Marszałek Cezary Przybylski, kandydat do Sejmiku Dolnośląskiego z okręgu obejmującego powiaty bolesławiecki, kamiennogórski, karkonoski, lubański, lwówecki, zgorzelecki oraz miasto Jelenia Góra.

Dla pacjentów oddanych zostanie 671 łóżek w pokojach jedno- i dwuosobowych. W placówce znajdzie się 14 sal operacyjnych, gdzie będzie można przeprowadzić nawet 10 tysięcy zabiegów rocznie. Szpital został zaprojektowany tak, aby zapewnić mieszkańcom regionu najwyższy poziom leczenia onkologicznego, hematologicznego i pulmonologicznego.

Nowotwory są chorobą cywilizacyjną i według statystyk co trzecia osoba będzie nimi dotknięta, dlatego tak ważne jest, aby Nowy Szpital Onkologiczny powstał jak najszybciej. Ta ogromna inwestycja zostanie ukończona w ciągu najbliższych 4 lat, co przy tej skali projektu jest terminem bardzo krótkim. – Ten szpital to nie tylko leczenie, ale też diagnostyka. Chcemy wcześnie wykrywać, wcześnie leczyć i zapobiegać nowotworom. Dlatego wprowadzimy szerokie programy profilaktyczne, aby troszczyć się o zdrowie mieszkańców – dodaje Krzysztof Maj, nr 1 na liście do Sejmiku Dolnośląskiego z komitetu Bezpartyjni Samorządowcy we Wrocławiu.

Nowoczesna służba zdrowia to z jednej strony szpitale i placówki medyczne, a z drugiej wykwalifikowani lekarze i zaawansowany sprzęt diagnostyczny.

Dostrzegamy potrzeby zaopiekowania się zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży. Dlatego wybudujemy sześć centrów psychologiczno-psychiatrycznych w regionie. Dzięki stypendiom dla specjalistów pomożemy wykształcić kadrę medyczną, która będzie opiekować się potrzebującymi – mówi Aleksandra Sopuch, nr 2 na liście stowarzyszenia Bezpartyjni Samorządowcy do Sejmiku Dolnośląskiego w okręgu obejmującym powiaty dzierżoniowski, kłodzki, świdnicki, wałbrzyski, ząbkowicki, oraz miasto Wałbrzych.

Bezpartyjni Samorządowcy podczas kończącej się właśnie kadencji wysłali w trasy m.in. cytobusy, gdzie wygodnie i bez konieczności dojazdu do lekarza każda kobieta mogła zrobić sobie podstawowe badania. Ten projekt świetnie się sprawdził i cieszył ogromną popularnością, w najbliższych latach zostanie więc rozszerzony.

W ramach szeroko pojętej profilaktyki planujemy wprowadzić dentobusy i tzw. jajobusy, czyli mobilne punkty badań, gdzie pacjenci mogliby zgłaszać się i uzyskiwać pomoc blisko swojego miejsca zamieszkania. Jednocześnie wszystkie te miejsca, o których mówimy dzisiaj, będą dostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami, jak seniorzy czy osoby z niepełnosprawnościami – mówi Paweł Parus, nr 3 na liście do Sejmiku Dolnośląskiego we Wrocławiu.

Koncepcja inwestycji w ochronę zdrowia w regionie jest spójna z planami kandydata Bezpartyjnych Samorządowców na prezydenta Wrocławia – Jerzego Michalaka.  

Wrocław mocno włączy się we wspieranie psychologiczne dzieci i młodzieży. Wiem, że tego oczekuje wspólnota wrocławska, dlatego jasno deklaruję, że będę się w to angażował – mówi Jerzy Michalak, kandydat na prezydenta Wrocławia.

Przedstawiciele stowarzyszenia Bezpartyjni Samorządowcy startują do samorządów na poziomie rad gmin, w wyborach na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Źródło: mat. pras.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content