Bogactwo liturgii Wielkiego Czwartku

Msza Krzyżma w Katedrze Wrocławskiej pod przewodnictwem JE Abp Józefa Kupnego

Rozpoczęło się Triduum Paschalne. Pamiątka męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Szczegóły symboliki Wielkiego Czwartku przybliża ks. Marcin Kołodziej z parafii pw. Świętej Rodziny we Wrocławiu.

Msza Krzyżma

W Wielki Czwartek rano w lokalnych katedrach odbywa się tzw. Msza Krzyżma pod przewodnictwem biskupa. Poświęca się wówczas krzyżmo (mieszaninę oleju i balsamu wykorzystywaną przy udzielaniu sakramentów chrztu, bierzmowania, święceń kapłańskich, biskupich, konsekracji kościołów i ołtarzy) oraz oleje chorych i katechumenów. Duchowni odnawiają przyrzeczenia kapłańskie.

Obmycie nóg

Wieczorem w każdym kościele katolickim sprawowana jest Liturgia Wieczerzy Pańskiej na pamiątkę ustanowienia przez Jezusa dwóch sakramentów: Eucharystii i kapłaństwa. Przewodniczący zgromadzenia obmywa nogi parafianom, jak to uczynił Jezus wobec swoich uczniów.

Kaplica adoracji

– Bez kapłaństwa nie byłoby Eucharystii, dlatego te dwa sakramenty są ze sobą szczególnie powiązane. W Wielki Czwartek dziękujemy Bogu za te dary. – dodaje ks. Marcin Kołodziej.

Transmisje radiowe z Katedry Wrocławskiej codziennie wieczorem w Radiu Rodzina!

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content