Podsumowanie projektów miesiąca przez Wrocławskie Inwestycje

fot. Radio Rodzina

Naszym gościem jest Bartosz Nowak z Wrocławskich Inwestycji. Porozmawiamy o kończących się pracach na Bastionie Sakwowym (Wzgórzu Partyzantów), projekcie na przebudowę skrzyżowania ul. Drobnera i Dubois oraz zapowiedzi tramwaju na Swojczyce.

Bastion Sakwowy

W sobotę 23 marca wrocławianie mogli wejść na Wzgórze Partyzantów, by obejrzeć kończącą się restaurację zabudowań nazywanych oficjalnie Bastionem Sakwowym. Podczas dnia otwartego mieszkańcy zobaczyli z bliska efekt prac budowlanych i konserwatorskich.

Znakomitą formę odzyskał pawilon perystylowy (najniżej położona na wzgórzu budowla), półkolista kolumnada i plac z fontanną pomiędzy nimi. Odrestaurowane są oryginalne dekoracje architektoniczne, część jest zrekonstruowana, kolory nawiązują do przeszłości, nowe są lampy, odtworzone na wzór starych, i schody biegnące po obu stronach pawilonu. Remont tego miejsca trwał dwa lata, a inwestycja kosztowała 30 mln złotych.

Nowy węzeł przesiadkowy

U zbiegu ulic Drobnera i Dubois we Wrocławiu powstanie zielony, zintegrowany, a przede wszystkim wygodny i bezpieczny dla pasażerów węzeł przesiadkowy. Kończy się jego projektowanie i w tym roku ruszy budowa. Miejsce to zostanie zbudowane od nowa, dzięki czemu znikną najwęższe przystanki we Wrocławiu. Przebudowa skrzyżowania obejmuje przebudowę jezdni, chodników, budowę pasów autobusowo-tramwajowych wraz z przystankami.

Jakie zmiany szykują się dla mieszkańców i kierowców?

Trasa TAT na Swojczyce

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk przedstawił koncepcję trasy tramwajowo-autobusowej na Swojczyce. Przebieg nowej linii planowany jest z ul. Mickiewicza poprzez nowe mosty Bolesława Chrobrego i dalej ulicą Swojczycką.

– Przetarg na budowę tramwaju na Swojczyce planujemy ogłosić jeszcze w wakacje 2024 r. Wszystko jest zaplanowane. Miasto nawiązało porozumienie ws. przekazania przez parafię św. Jacka należącego do niej terenu pod nową pętlę. Podpisaliśmy list intencyjny. – informuje Bartosz Nowak z Wrocławskich Inwestycji.

W zamian za przekazanie części terenu, który mógłby służyć pod rozbudowę osiedlowego cmentarza na Swojczycach, ewentualne przyszłe miejsca pochówku zostaną z nawiązką oddane w ramach budowy nowego kolumbarium, które powstanie przy parafii. Porozumienie w tej sprawie zostało w lutym 2024 r. podpisane również przez pełniącego obowiązki proboszcza parafii św. Jacka na Swojczycach.

Emisja programu 27 marca po godz. 16:10

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content