Rozmawiali o przyszłości Dolnego Śląska

fot. N. Wójcik/Instytut Piastów Śląskich

W środę – 20 marca, w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie-Zdrój zgromadzili się ludzie zaangażowani w rozwój Dolnego Śląska. Na II Dolnośląskim Forum Gospodarczym spotkali się samorządowcy, ludzie biznesu, a także dolnoślązacy. Zebrani dyskutowali na temat tego czy samorząd może być siłą napędową regionu, a także jak powinna a jak wygląda współpraca pomiędzy samorządami a biznesem.

II Dolnośląskie Forum Gospodarcze łączyło tematykę biznesu, samorządu z rozwojem gospodarczym regionu. Dzień był Podczas wydarzenia odbyło się 8 paneli dyskusyjnych, które łączyły w sobie różne aspekty funkcjonowania regionu – min. współpracę między samorządami a trzecim sektorem i biznesem, promocję regionu czy rozwój infrastruktury w regionie. Na wydarzeniu obecnych było kilkaset osób, a wśród nich min. Marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, dawny Wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski, Prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska, Prezes Zarządu Pracodawców RP, były Prezydent Wrocławia – Rafał Dudkiewicz czy Starosta powiatu wrocławskiego Roman Potocki.

Podczas paneli dyskutowano o współpracy biznesu z samorządem, rozbudowie infrastruktury oraz o decentralizacji, ale też na temat efektywnego rozwoju regionalnego. Z dyskusji nie raz wybrzmiało to, że Dolny Śląsk jest jednym z najlepiej rozwijających się regionów w Polsce. Natomiast z wystąpienia Rafała Dudkiewicza wybrzmiało też jak wielka jest rola Kolei Dolnośląskich jako niezawodnego środka transportu, zwłaszcza w obliczu wyzwań, jakie stawiały przed regionem protesty rolnicze i utrudnienia drogowe.

Jednak takie wydarzenia jak Dolnośląskie Forum Gospodarcze mają na celu nie tylko przedyskutowanie na forum pewnych tematów. Mają też służyć networkingowi, dostarczeniu nowej energii do działania oraz powstaniu nowych pomysłów na to jak można jeszcze bardziej rozwijać miejscowości, a co za tym idzie – cały region. I to wszystko, jak podkreśla jedna z organizatorów – Anna Błażys – w Szczawnie-Zdrój było to możliwe.

Wydarzenia takie jak Dolnośląskie Forum Gospodarcze są potrzebne, ponieważ pokazują one pozycję Dolnego Śląska w Polsce, ale też i w Europie, co podkreślił Marszałek województwa – Cezary Przybylski.

Marszałek zaznaczył też, że strategia rozwoju regionu jest konsekwentnie realizowana, dzięki czemu dążymy do tego, żeby być regionem bogatym, ale też i takim, w którym mieszkańcom żyje się dobrze.

Wydarzenia takie jak to, to również okazja do spotkania się z włodarzami gmin czy powiatów. Podczas takich spotkań można wymienić się pomysłami, rozwiązaniami problemów, ale także zastanowić się jak układa się taka współpraca. Krótko podsumował ją Marszałek Przybylski.

Współpracę z innymi włodarzami samorządów w powiecie wrocławskim ocenia również Starosta powiatu wrocławskiego – Roman Potocki.

Podczas Forum poruszono również temat wyzwań jakie stoją przed Dolnym Śląskiem w kolejnych latach. O kilku z nich opowiedział Starosta powiatu wrocławskiego – Roman Potocki.

Choć sporo gości nie zdołało dojechać na wydarzenie, to mimo to organizatorzy uważają je za sukces, o czym mówi Anna Błażys z Instytutu Piastów Śląskich, czyli jedna z organizatorów.

Jedną z organizacji, która organizowała Dolnośląskie Forum Gospodarcze był Instytut Piastów Śląskich. Jak podkreśla Anna Błażys, tego typu działania i wydarzenia są realizowaniem misji organizacji.

Wydarzenie zwieńczyła uroczysta wieczorna gala, podczas, której wręczono nagrody specjalne za całokształt pracy na rzecz samorządu. Nagrodzeni zostali:
– Cezary Przybylski, za 10-letnie sprawowanie funkcji Marszałka Województwa i pracę na rzecz rozwoju regionalnego.
– Prezydent Beata Moskal-Słaniewska, za skuteczną transformację Świdnicy i ziemi wałbrzyskiej.
– Starosta Jarosław Dudkowiak, za dynamiczny rozwój powiatu głogowskiego i całej aglomeracji Zagłębia Miedziowego.
– Burmistrz Marek Fedoruk, za ugruntowanie pozycji Szczawna-Zdroju na turystycznej mapie Dolnego Śląska.
– Małgorzata Hercuń-Dąbrowicka, pełniąca funkcję wójta gminy Lubań, za rozwój lokalnej społeczności.

Wśród nagrodzonych pojawili się również byli samorządowcy z długoletnim stażem – Rafał Dutkiewicz, były wieloletni prezydent Wrocławia, a obecnie pełniący funkcję prezesa Zarządu Pracodawców RP oraz Jarosław Obremski, samorządowiec z ponad 20-letnim doświadczeniem, były Senator RP oraz były wojewoda dolnośląski.

Dla byłego prezydenta Wrocławia to wyróżnienie było szczególne m.in. z powodu utrudnień na drodze z racji protestu rolników.

– Kolejny raz przekonałem się, jak dobrze rozwijającym się regionem jest Dolny Śląsk. W związku z utrudnieniami na drogach dojechałem do Państwa szybko i sprawnie Kolejami Dolnośląskimi, które realnie mogą stanowić alternatywę dla samochodów – podsumował Rafał Dutkiewicz.

W trakcie gali wyróżniono również przedstawicieli biznesu za wkład w rozwój gospodarczy Dolnego Śląska:
– firmę Trans Dan za budowanie odpowiedzialnego biznesu.
– DKSM – Kopalnię Łupka „Księżyce” za dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa.
– Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej za stworzenie Inkubatora Przedsiębiorczości.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content