Światowy Dzień Walki z Dyskryminacją. Mowa nienawiści znika z ulic Wrocławia

Mat. Pras.

W Światowym Dniu Walki z Dyskryminacją Rasową z wrocławskich podwórek zniknęły kolejne elementy mowy nienawiści. Na co dzień nienawistne symbole przykrywają farbą osoby skazane przez sąd na prace społeczne. Dziś za pędzle i wałki chwycili urzędnicy, radni Rady Miejskiej także tej młodzieżowej, przedstawiciele Straży Miejskiej, Wrocławskiej Rady ds. Równego Traktowania, czy zarządcy zasobu komunalnego.

– To unikalny program na skalę europejską przede wszystkim dzięki współpracy z mieszkańcami. To oni wysyłają zdjęcia, konkretne lokalizacje. Współpracujemy także z wymiarem sprawiedliwości i z kuratorami zawodowymi bo osoby, które zamalowują mowę nienawiści, to ludzie skazani na prace społeczne. Kiedy zaczynaliśmy ten program kilka lat temu tych interwencji było ponad 50, dziś blisko 3 tysiące. Nie dlatego, że napisów jest więcej, ale dlatego, że mieszkańcy częściej reagują – mówił Bartłomiej Ciążyński, wiceprezydent Wrocławia.      

Wrocław od blisko trzech lat jest pierwszym w Polsce, a jednym z dziesięciu na świecie – Miastem Sprawiedliwości Naprawczej. Idea sprawiedliwości naprawczej w mieście jest prosta: osoby skazane za drobniejsze przestępstwa i wykroczenia pracują dla lokalnej społeczności, także usuwając z murów nienawistne napisy. Pracują na rzecz 140 podmiotów: szkół, przedszkoli, bibliotek, schroniska dla bezdomnych zwierząt czy stołówki charytatywnej.  

– Sądy rejonowe kierują do nas rocznie prawie 1200  skazanych, którzy odpracowują swoje kary na rzecz miasta. Te osoby wypracują ponad 100 tysięcy godzin. Jest to ogromna skala i dzięki temu mamy możemy skutecznie usuwać mowę nienawiści z przestrzeni miejskiej. Szczególne podziękowania należą się mieszkańcom za ich zaangażowanie i pracownikom Wrocławskiego Centrum Integracji – podkreślała Ewa Żmuda, wicedyrektorka Wrocławskiego Centrum Integracji.  

Sprawiedliwość Naprawcza  we Wrocławiu to:
100 tysięcy godzin odpracowanych na rzecz miasta przez osoby skazane na prace społeczne,
3000 znaków mowy nienawiści usuwanych przez skazanych z ulic Wrocławia,
pogotowie mediacyjne dla dorosłych i nastolatków.
Konsultacje społeczne, dialog.

Gdzie zgłaszać mowę nienawiści:
tel. 71 782 35 24
https://www.wcsn.pl/centrum-zgloszen-wroclaw/
 Na adres e-mail kontakt@wcsn.pl można wysyłać zdjęcia naklejek, plakatów, napisów, symboli, które propagują nienawiść, wraz z podaniem lokalizacji.

Mat. Pras.

Mat. Pras.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content