Pierwszy las kieszonkowy we Wrocławiu posadzony

fot. Radio Rodzina

Niemal 200 metrów kwadratowych terenu u zbiegu Podwala i ulicy Kołłątaja we Wrocławiu obsadzono dziś prawie 600 sadzonkami drzew i krzewów. Gdy wyrosną, będą zieloną ścianą akustyczną – obniżą hałas nawet o 10 dB. Do posadzenia pierwszych sadzonek zostały zaproszone dzieci z pobliskiej szkoły podstawowej.

W czwartek we Wrocławiu rozpoczął się projekt, dzięki któremu powstanie pierwszy las kieszonkowy w tym mieście. W tym dniu rozpoczął się pierwszy etap tworzenia tego mikrolasu. Przedstawiciele firmy Endress+Hauser, reprezentanci Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu, dzieci ze szkoły podstawowej numer 71 i pozostali zgromadzeni zasadzili prawie 600 sadzonek w miejscu, gdzie dawniej był parking miejski.

O etapach prac opowiada Aleksandra Zienkiewicz z Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.

Sama inicjatywa stworzenia lasu kieszonkowego we Wrocławiu wyszła od firmy Endress+Hauser. Jak zaznacza Maciej Turkiewicz – dyrektor sprzedaży w firmie – by uczcić kolejny jej rok obecności we Wrocławiu chciano zrobić coś dla miasta jak i lokalnej społeczności.

Uczestnicy tego wydarzenia zasadzili ponad 30 gatunków roślin i krzewów. O tym, co zostało posadzone opowiada Kasper Jakubowski – projektant mikrolasu z firmy Forest Maker. Zanzacza on, że inspiracją do wyboru gatunków roślin, które pojawią się w lesie kieszonkowym były okoliczne lasy, a szczególnie las rędziński.

Dlaczego na miejsce powstania pierwszego lasu wybrano teren u zbiegu Podwala i ulicy Kołłątaja? O tym też mówi Kasper Jakubowski.

Ważnym gościem na tym wydarzeniu była reprezentacja szkoły podstawowej nr 71 we Wrocławiu. Dyrektor Leszek Wesołowski nie przybył sam, a razem z grupą uczniów. Podkreślił, że ten projekt bardzo wpisuje się w wyznaczone przez szkołę kierunki działania.

Dyrektor zaznaczył też, że bliskość wspomnianego lasu będzie bardzo dobre dla uczniów, chociażby dlatego, że będą mogły odbywać lekcje przyrody nie tylko teoretycznie w klasie, ale też w praktyce, w lesie.

Uczniowie już dziś mieli pierwszą praktyczną lekcję – sadzenia roślin.

Aleksandra Zienkiewicz z Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu wyjaśniła, o co dokładnie chodzi z lasami kieszonkowymi.

Lasy kieszonkowe stają się coraz bardziej popularne w miastach. Sadzone w nich rośliny tworzą wielopiętrowy układ. W ten sposób powstaje szybko rosnący i samoregulujący się ekosystem, który odwzorowuje naturalne środowisko. Lasy kieszonkowe to inaczej mikrolasy. Wspomniane tworzą przyjazny mikroklimat, magazynują wodę opadową i są siedliskami dla ptaków, płazów czy owadów.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content