Na szlaku polichromii brzeskich – wizyta w Łosiowie i Strzelnikach

fot. Natalia Wójcik

Na skraju archidiecezji wrocławskiej, tuż za granicą województwa dolnośląskiego znajdują się dwie miejscowości – Łosiów i Strzelniki. Z pozoru małe wioski, a w rzeczywistości kryją w sobie wiele ciekawych historii i skarbów architektury. I to właśnie je odkryjemy w piątkowej audycji „Dziś w Kościele”.

By dojechać do Łosiowa trzeba minąć Brzeg i zjechać z autostrady. Obecnie miejscowość może być znana z odcinkowego pomiaru prędkości. Lecz jadąc główną drogą mija się biało-łososiowy kościół parafialny. Proboszczem parafii w Łosiowie jest ks. Leszek Więcek, który zgodził się przybliżyć nam nieco historię świątyni.

Jak na czasy baroku przystało, wnętrze świątyni jest bogato zdobione. Nie brakuje malowideł – choćby drugiego ołtarza – które nadają poszczególnym miejscom efektu 3D. W kościele można też zobaczyć pięknie zdobiony sufit, na którym malowidła przedstawiają sceny z Biblii.

– Niemalże na każdym kroku w świątyni widać ślady pierwszych właścicieli tej świątyni, joannitów – zaznacza ks. Leszek Więcek.

Jak to bywa w wiekowych świątyniach, czasem można w nich znaleźć prawdziwe skarby. Tak było w przypadku kościoła w Łosiowie, gdzie ks. Leszek Więcek odnalazł renesansowy obraz przedstawiający mistyczne zaślubiny św. Katarzyny, pochodzący z XVIII w.

Drugą świątynią wchodzącą w skład parafii Łosiów jest ten, znajdujący się w Strzelnikach. Patrząc na wiek jest ona starszy niż kościół parafialny. Pochodzi ona z XIII wieku i niemalże w nienaruszonym stanie przetrwała do dzisiejszych czasów.

Jej najcenniejszym zabytkiem są polichromie, które pokrywają niemalże każdy kawałek ścian polichromie. Co ważne, zachowały się one w nienaruszonym stanie od czasów średniowiecznych. To właśnie one sprawiają, że kościół w Strzelnikach jest zabytkiem klasy 0, co tłumaczy pani Marta Borecka – kościelna.

Kościół w Strzelnikach leży na szlaku polichromii brzeskich. Autorem polichromii jest Mistrz Pokłonu Trzech Króli, który stworzył podobne malowidła w kilku innych kościołach.

Na zdjęciu obok widać polichromię przedstawiającą pokłon Trzech Króli.

Jak podają różne źródła, świątynia ta jest jednym z najcenniejszych zabytków na wspomnianym szlaku głównie dzięki polichromiom.

Już teraz posłuchaj relacji z wizyty w Łosiowie i Strzelnikach!

Posłuchaj audycji:

Część 1

Część 2

Część 3

Część 4

Część 5

Poniżej znajdziecie zdjęcia z kościołów w Łosiowie i Strzelnikach.

Łosiów

Portrety komandorów joannickich wiszące w kancelarii parafialnej

Strzelniki

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content