Sukces ogrodu świateł „Dzika Afryka” w zoo. Pomogliśmy pingwinom, teraz pora na Azję

Mat. Pras.

Aż 84 tys. zł na ratowanie pingwinów przylądkowych – taką kwotę dzięki Garden of Lights “Dzika Afryka” wrocławskie zoo przekaże prosto do Republiki Południowej Afryki. Kwota ta pomoże uratować 14 zagrożonych wyginięciem pingwinów – zaopiekować się nimi, odchować je i wypuścić do środowiska naturalnego. Wszystko to było możliwe dzięki odwiedzającym ogród świateł “Dzika Afryka” – wystawę podświetlanych lampionów na terenie wrocławskiego zoo zobaczyło ponad 95 tysięcy osób. Dziękujemy!

To dopiero początek pomocy płynącej z ogrodu świateł na szczytny cel ochrony przyrody. Już 25 października startuje kolejna edycja wystawy – Garden of Lights “Dzika Azja”. Jej ambasadorem zostanie krytycznie zagrożony wyginięciem gatunek. Jaki? To na razie niespodzianka.

Sukces frekwencyjny = sukces w ochronie pingwinów

Firma Wonderful Lighting, właściciel Garden of Lights, jesienią postawiła piękne lampiony przedstawiające afrykańskie zwierzęta na terenie wrocławskiego zoo. To była pierwsza tak spektakularna realizacja firmy, wykonana w nowej technologii. Wystawa “Dzika Afryka” była czynna od 27 października 2023 do 3 marca 2024 po godzinach otwarcia ogrodu zoologicznego. Zgromadziła ponad 95 tysięcy odwiedzających.

Dochód z biletów wsparł zagrożone wyginięciem zwierzęta. Podczas tegorocznej wystawy Garden of Lights w ZOO Wrocław wspólnie zebraliśmy ponad 84 tys. zł na rzecz ratowania pingwinów przylądkowych!

Złotówka z każdego biletu normalnego i ulgowego (z wyłączeniem wejściówek dla najmłodszych dzieci) jest przeznaczona dla organizacji Sanccob z RPA, wspieranej od lat przez Fundację ZOO Wrocław – DODO. Sanccob od kilkudziesięciu lat zajmuje się przede wszystkim odchowaniem piskląt pingwinów przylądkowych i przywracaniem ich do natury na wybrzeżach południowej Afryki. Uratowanie jednego pingwina kosztuje w przeliczeniu około 6 tys. zł, a to oznacza, że realnie wpłynęliśmy na aż 14 pingwinich żyć, które mają szansę na powrót do środowiska naturalnego. Ten ogromny sukces nie byłby możliwy, gdyby nie goście, którzy odwiedzili w tym sezonie „Dziką Afrykę”.

– W tym sezonie gościliśmy we Wrocławiu po raz pierwszy. Cieszymy się, że ekspozycja stworzona we współpracy z ZOO Wrocław przypadła do gustu mieszkańcom Dolnego Śląska. Odwiedziło nas prawie 100 tysięcy osób – to ogromny sukces. Podczas kolejnej wystawy już tej jesieni zapraszamy odwiedzających w wyjątkową podróż do Azji. To właśnie ten niezwykle zróżnicowany kontynent, a w szczególności jego fauna, będzie motywem przewodnim ogrodu – mówi Michał Chojnacki, Prezes Wonderful Lighting.

Nowa edycja ogrodu świateł poświęcona Azji będzie jeszcze bardziej widowiskowa. Lampiony będą zupełnie inne niż te na wystawie “Dzika Afryka”, pojawią się też nowe rozwiązania.

– Wystawa “Dzika Afryka” prezentowała się naprawdę spektakularnie, więc wrocławianie tłumnie ją odwiedzali i szybko ją rozreklamowali wśród znajomych. Bardzo się cieszymy z tego frekwencyjnego sukcesu, bo przełożył się na realną pomoc zagrożonym pingwinom przylądkowym – mówi Joanna Kasprzak, Prezes Zarządu ZOO Wrocław. – Nie możemy się doczekać kolejnych edycji i jesteśmy wdzięczni firmie Wonderful Lighting, że ponownie zdecydowała się zapewnić nie tylko rozrywkę, ale i pomoc najbardziej zagrożonym gatunkom zwierząt – dodaje.

Misja Azja

Dla Wonderful Lighting współpraca z wrocławskim zoo była czymś nowym, ze względu na misję ogrodu zoologicznego i troskę o przetrwanie zagrożonych gatunków. Projekty ochroniarskie na całym świecie wrocławskie zoo realizuje wraz z Fundacją ZOO Wrocław – DODO. Wybór ambasadora wystawy jest szczególnie ważny i odbywa się spośród gatunków wspieranych przez DODO w ramach jednego z około 40 projektów.

– Zakończyliśmy podróż po dzikiej Afryce, która, mamy nadzieję, przyniosła zwiedzającym wiele radości. Wywoływała uśmiechy nie tylko na dziecięcych twarzach, a dla nas jest to największa nagroda. Z tym większym zapałem wspólnie z naszym partnerem, ZOO Wrocław, przygotowujemy się do nowego sezonu. Będzie jeszcze ciekawiej, barwniej i magiczniej. I to, co dla nas bardzo ważne, znów będziemy realnie wspierać zagrożony wyginięciem gatunek. Jaki? Niedługo o tym opowiemy – zdradza Julia Janowska, Project Manager Wondreful Lighting.

Już w październiku zapraszamy na bliższe spotkania z nową ekspozycją lampionów 3D przedstawiających zwierzęta Azji. A wśród nich między innymi orangutan borneański, słoń indyjski, panda wielka, pantery śnieżne, nosacze sundajskie i o wiele, wiele więcej. Zaprezentowane zostaną zwierzęta z wielu stref klimatycznych, od tropikalnych lasów równikowych Borneo, przez Himalaje po okolice koła podbiegunowego.

Mat. Pras.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content