Budowa Ośrodka dla Dorosłych ze Spektrum Autyzmu

Mat. Pras.

Budowa kompleksowego ośrodka dla osób dorosłych ze spektrum autyzmu we Wrocławiu. Będzie to jedna z pierwszych tego typu placówek w Polsce. Każda bardzo potrzebna.  

Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne powstanie przy ul. Morawskiej 14a we Wrocławiu. Budynek przeznaczony będzie dla 20 dorosłych osób ze spektrum autyzmu, z czego pięć z nich  będzie mogło korzystać z całodobowej opieki.

– Ta kadencja samorządu ma bardzo mocny rys społeczny. Wdrożyliśmy wiele  programów adresowanych do osób w potrzebie, do osób wymagających wsparcia i pomocy. Centrum Opiekuńczo Mieszkalne dla Osób ze Spektrum Autyzmu , jest jednym z takich projektów. To będzie jeden z pierwszych tego typu projektów w Polsce. Czekamy na przetarg i dobre oferty – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.  

Centrum powstanie w parterowym budynku o powierzchni 774 metrów kwadratowych, który podzielony zostanie na część dzienną i nocną. W części dziennej znajdą się:
• sale terapeutyczne – socjoterapii oraz fizjoterapii,
• świetlica pełniąca funkcję jadalni,
• 5 pracowni warsztatowych
• gabinety: lekarski i psychoterapii oraz sala wyciszeń,
• pomieszczenia techniczne

Część nocna przeznaczona jest dla 5 osób i obejmuje:
• 5 pokoi sypialnych z łazienkami dostosowanymi do potrzeb osób niepełnosprawnych,
• salon z aneksem kuchennym,
• pomieszczenie pralni i magazyn

Budynek  uwzględnia odpowiedni poziom komfortu akustycznego, układ przestrzenny dostosowany będzie do cyklu dnia.

– W projektowaniu przestrzeni dla osób ze spektrum autyzmu istotne jest zaplanowanie przestrzeni w sposób przemyślany, uwzględniający indywidualne potrzeby przyszłych użytkowników, dlatego do współpracy przy opracowaniu koncepcji Centrum zaprosiliśmy Dolnośląskie Stowarzyszenie na rzecz Autyzmu – tłumaczy Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UMW.

Dolnośląskiego Stowarzyszenie na rzecz Autyzmu od 30 lat wspiera osoby z tych schorzeniem, skupiając rodziców i specjalistów. W 1997 roku, dzięki wsparciu miasta, Stowarzyszenie uruchomiło pierwszą w Polsce szkołę dla dzieci ze spektrum autyzmu.

 Budowa kompleksowego ośrodka dla osób dorosłych we Wrocławiu to kolejny krok w wypełnieniu luki w opiece nad osobami ze spektrum autyzmu. To konieczność. Młodzi ludzie są w szkole do 24 roku życia a potem są wyłącznie pod opieką rodziny. Wrocławski ośrodek przenaczony będzie  dla osób niesamodzielnych, wymagających asystentów, dla których do tej pory w Polsce nie było oferty– mówi Alicja Winiszewska, prezeska Dolnośląskiego Stowarzyszenia na rzecz Autyzmu.

Inwestycja zostanie sfinansowana z budżetu miasta Wrocławia, przy wsparciu z Funduszu Solidarnościowego w ramach resortowego Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej.

– Mamy już koncepcję tego budynku, ale sama budowa obiektu potrwa około dwóch lat, od momentu podpisania umowy. W najbliższych tygodniach ogłosimy przetarg na realizację tego zadania. Wykonawca w pierwszym etapie będzie miał 5-miesięcy na przygotowanie dokumentacji projektowej, a na jego realizację 20 miesięcy –wyjaśnia Lidia Tania zastępca dyrektora Zarządu Inwestycji Miejskich we Wrocławiu.

Budynek będzie nie tylko energooszczędny dzięki panelom fotowoltaicznym, systemom do sterowania energią, ale też zostanie tak zaprojektowany, aby nie występowały w nim żadne przeszkody architektoniczne. Narożniki ścian na korytarzach będą zaokrąglone, zastosujemy odpowiednią kolorystykę, tarasy będą bezpośrednio przy jadalniach, osobno dla części dziennej i nocnej. Zagospodarowane zostanie również otoczenie tego miejsca, pojawią się drzewa i krzew oraz ogrody deszczowe, zbiornik na deszczówkę, którą wykorzystamy do pielęgnacji zieleni.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content