Zmarł abp Marian Gołębiewski

Fot. mat.pras

– Z chrześcijańską nadzieją życia wiecznego informujemy, że dziś 11 marca br. w godzinach południowych po ciężkiej chorobie odszedł do domu Ojca arcybiskup Marian Gołębiewski, metropolita senior archidiecezji wrocławskiej. O uroczystościach pogrzebowych poinformujemy wkrótce. Prosimy o modlitwę. – podaje w komunikacie Kuria Metropolitalna we Wrocławiu.

Abp Marian Gołębiewski miał 86 lat (ur. 22.09.1937 – zm. 11.03.2024). Duchowny przez dziewięć lat był metropolitą wrocławskim, a w latach 1996–2004 był biskupem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Uroczystości pogrzebowe śp. arcybiskupa Mariana Gołębiewskiego rozpoczną się w niedzielę 17 marca br. Mszą św. o godz. 18.30 w katedrze pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu. Po Eucharystii do godz. 22.00 będzie można indywidualnie czuwać przy trumnie zmarłego metropolity seniora. W poniedziałek 18 marca br. o godz. 11.00 w katedrze wrocławskiej zostanie odprawiona Msza św. pogrzebowa. Po Eucharystii trumna z ciałem zmarłego zostanie złożona w krypcie metropolitów wrocławskich.

Komunikat Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej

Od 2013 roku abp senior przebywał na emeryturze. Mieszkał na wrocławskim Ostrowie Tumskim, w ostatnim czasie nie pojawiał się publicznie. W 2021 roku w wyniku zakończonego dochodzenia nt. zaniedbań abp. Mariana Gołębiewskiego w sprawach wykorzystania seksualnego małoletnich przez niektórych kapłanów w czasach jego posługi biskupiej w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej (1996-2004) i archidiecezji wrocławskiej (2004-2013), Stolica Apostolska nałożyła na niego nakaz prowadzenia życia w duchu pokuty i modlitwy oraz zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek uroczystościach publicznych, zarówno kościelnych, jak i świeckich (źródło).

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci…

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content