Wrocław podsumowuje akcję Zmień Piec

Mat. Pras.

14 tys. wymienionych kopciuchów, wydłużone programy wsparcia i nowe dopłaty do odnawialnych źródeł energii.

W 2019 roku Politechnika Wrocławska podliczyła, że we Wrocławiu jest 20 tys. lokali z piecami do, z czego w 18 tys. mieszkań są kopciuchy, które  trzeba wymienić do lipca 2024 roku (zgodnie z założeniami uchwały antysmogowej). Mówi Katarzyna Szymczak–Pomianowska, dyrektorka Departamentu Zrównoważonego Rozwoju.

4 lata temu rozpoczęliśmy jeden z największych w Polsce  programów wymiany nieekologicznych źródeł ogrzewania – Zmień Piec. Na niespotykaną dotąd skalę przyłączaliśmy miejskie kamienice do sieci, a mieszkańcom Wrocławia zaproponowaliśmy system dopłat do wymiany kopciucha, dopłaty do rachunków za ogrzewanie, zwolnienia i ulgi w czynszu – mówiła Katarzyna Szymczak Pomianowska, dyrektorka Departamentu Zrównoważonego Rozwoju.

Programy Wsparcia dla mieszkańców Wrocławia:

• KAWKA plus – dopłaty do wymiany pieca, rozpoczęliśmy z dopłatą do 15 tys zł. Kazdego roku kwota dotacji malała. W tym roku wynosi 8 tys. zł

• TERMO KAWKA – dopłaty do wymiany okien

• LOKALNY PROGRAM OSŁONOWY – dopłaty do rachunków za ogrzewanie, do 4 tys.zł rocznie.  Koszt programu to już ponad 2 mln zl. 

• ZWOLNIENIA I ULGI W CZYNSZU – lokatorzy komunalnych mieszkań, którzy samodzielnie wymieniali piece mogli nie płacić czynszu, a potem korzystać z 50% ulgi w czynszu. Zwolnienie z czynszu to jest nawet ok. 8,5 tys, zł przez 2 lata, które zostawały w kieszeni najemcy komunalnego.

Efekt działań Wrocławia i zaangażowania mieszkańców jest imponujący- od 2019 roku z zniknęło 14 000 kopciuchów, a miasto wydało na ten cel 303 mln zł.

Co przed nami? Nadal prowadzimy intensywną akcję wymiany kopciuchów. W tym roku planujemy zlikwidować 2 200 pieców.  Wymieniliśmy piece w ponad 3715 lokalach w 100% należących do gminy – zostało nam jeszcze 291  mieszkań z kopciuchami. Trzeba pamiętać, że miejskie kamienice do sieci przyłącza firma ciepłownicza, nie mamy wpływu na tempo prac – podkreślał Rafał Guzowski, Pełnomocnik Prezydenta ds. Wymiany Źródeł Ogrzewania.

Wychodząc na przeciw potrzebom mieszkańców Wrocław wydłuża programy wsparcia do 2028 roku. To oferta dla najemców lokali komunlanych i właścicieli prywatnych mieszkań i domów. Łączny koszt tych programów szacowany jest na ponad 100 mln zł.  

Będziemy dopłacać do wymiany pieców, dopłacać do rachunków za ogrzewanie, wydłużyliśmy 50% ulgę w czynszu dla najemców lokali komunalnych. Mamy też nowość –  będziemy dofinansowywać instalację odnawialnych źródeł energii – paneli fotowoltaicznych, mikroinstalacji wiatrowych, czy magazynów energii. To oferta dla właścicieli domów – mówiła Małgorzata Demianowicz, dyrektorka Wydziału Środowiska.

Pilotażowy program dofinasowania OZE:

• 7 500 zł , dla mikroinstalacji fotowoltaicznych bądź wiatrowych

• 12 500 zł  dla mikroinstalacji hybrydowych – połączenie fotowoltaiki i instalacji wiatrowych

• 8 000 zł dla magazynu energii

Rozpoczynają akcję Zmień Piec Wrocław odnotowywał rocznie 25 dni z krytyczną jakością powietrza. W 2023 roku takich dni było dziewięć.

Zgodnie z wymogami uchwały antysmogowej do końca 2028 roku na Dolnym Śląsku nie będzie można używać kotłów na paliwa stałe. Muszą więc zniknąć, nie tylko z Wrocławia, wszystkie piece.

Mat. Pras.
Mat. Pras.
Mat. Pras.
Mat. Pras.
Mat. Pras.

Mat. Pras.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content