Uroczystości upamiętniające kard. Bolesława Kominka, autora słynnych słów „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”

Fot. gabriel.international

„Przebaczamy i prosimy o przebaczenie” – autorem tych słów, jak i całego listu biskupów polskich do biskupów niemieckich był arcybiskup wrocławski Bolesław Kominek. Po blisko 60 latach od powstania dokumentu badacze z Centrum Historii Zajezdnia odnaleźli w Rzymie rękopis słynnego listu. Dokument ten od grudnia zeszłego roku jest we Wrocławiu i 10 marca po raz pierwszy zostanie zaprezentowany publicznie.

Mówi dr hab. Wojciech Kucharski, historyk z Ośrodka Pamięć i Przyszłość.

Z okazji 50. rocznicy śmierci kard. Kominka w najbliższą niedzielę zostanie też nadane jego imię tramwajowi MPK oraz otwarta wystawa „Orędownik Pojednania” w Katedrze Wrocławskiej.

Harmonogram uroczystości:

  • godz. 12:30 będzie miało miejsce nadanie imienia kard. Bolesława Kominka najnowszemu tramwajowi MPK (przystanek na pl. Teatralnym),
  • godz. 13:30 pokażemy odnaleziony kilka lat temu oryginalny rękopis listu biskupów polskich do biskupów niemieckich, który od końca zeszłego roku jest we Wrocławiu (aula Papieskiego Wydziału Teologicznego, pl. Katedralny 1),
  • godz. 14:30 otworzymy wystawę „Orędownik Pojednania” w katedrze św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu.

Kardynał Bolesław Kominek był pierwszym powojennym arcybiskupem wrocławskim i uczestnikiem Soboru Watykańskiego II, ale przede wszystkim inicjatorem przesłania pojednania, które w historii nie miało sobie podobnych. Kard. Kominek to jedna z najwybitniejszych postaci powojennego Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce i zarazem niekwestionowany mąż stanu. Jeszcze dobrze nie zabliźniły się wojenne rany, a on – na przekór doraźnej politycznej kalkulacji – już wiedział, że droga Polski do zjednoczonej Europy wiedzie przez pojednanie.

Na tle trudnej historii Europy XX wieku, tragedii dwóch wojen światowych i podziału naszego kontynentu, idea pojednania zaproponowana przez B. Kominka powinna być rozpatrywana jako dziedzictwo kultury europejskiej, a jego działania integrujące (ponad głowami komunistów) społeczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej z Europą Zachodnią w pełni zasługuje na to, aby go zaliczyć do ojców pojednania europejskiego.

Fascynująca jest także historia powstania i odnalezienia listu biskupów polskich do biskupów niemieckich. Jeszcze kilka lat temu nie było stuprocentowej pewności co do autorstwa tego dokumentu. Dopiero odnaleziony w archiwum w Rzymie przez dr. Andrzeja Jerie i dr. hab. Wojciecha Kucharskiego, rękopis listu napisany osobiście przez arcybiskupa Bolesława Kominka, pozwolił na bezdyskusyjne wskazanie autora słynnych słów „przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. W grudniu zeszłego roku dokument został przywieziony do Wrocławia i 6 marca po raz pierwszy w Polsce zostanie zaprezentowany publicznie.

mat. pras. / mat. własne

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content