Koleje Dolnośląskie na torach z Wrocławia do Warszawy. Przewoźnik złożył wniosek do Urzędu Transportu Kolejowego 

mat. prasowe

Dolnośląski przewoźnik kolejowy ubiega się o pozwolenie na uruchomienie codziennego ekspresowego połączenia z Wrocławia do Warszawy. Wniosek do Urzędu Transportu Kolejowego zakłada, że pociągi KD będą pokonywać tę trasę w 3 godziny i 55 minut. Pociągi mają kursować przez Leszno, Poznań, Konin i Kutno.

Ekspres Kolei Dolnośląskich będzie atrakcyjny czasowo, dzięki skróceniu czasu przejazdu przez ograniczenie liczby postojów. Pociągi będą zatrzymywać się wyłącznie w czterech miejscowościach pomiędzy Wrocławia a Warszawą. Co ważne, spółka nie chce konkurować na tej linii z PKP Intercity, ale uzupełnić ofertę przewozową pomiędzy stolicą Dolnego Śląska, a Warszawą.

– Za nami pierwszy krok, aby pociągi Kolei Dolnośląskich mogły regularnie kursować pomiędzy Wrocławiem i Warszawą. Złożyliśmy wniosek do Urzędu Transportu Kolejowego o zezwolenie na uruchomienie tego ekspresowego połączenia. Wyjazd z Wrocławia planujemy na godziny poranne, a powrót z Warszawy ma odbywać się po godzinie 16:00. Na tej trasie kursować mają 5-członowe pociągi typu Elf 2 48WEc lub Impuls 45WE – mówi Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.

Wniosek na kursy z Wrocławia do Warszawy dotyczą jazdy przez cały tydzień: od poniedziałku do niedzieli. We wszystkie dni pociągi miałyby kursować o tej samej porze.

Jednocześnie chcemy, aby pociąg ekspres do Warszawy był skomunikowany z innymi połączeniami, tak aby mieszkańcy Dolnego Śląska mogli komfortowo przesiąść się z Wrocławia w kierunku takich miast jak Legnica czy Lubin – dodaje Damian Stawikowski.

W złożonym wniosku do UTK planowane godziny odjazdów ze stacji to: 9:40 Wrocław Główny – 9:46 Wrocław Mikołajów – 10:31 Leszno – 11:08 Poznań Główny – 11:53 Konin – 12:29 Kutno – 13:30 Warszawa Zachodnia – z przyjazdem na Warszawę Centralną o 13:35.

Powrót z Warszawy Centralnej będzie możliwy o 17:15, z postojami na stacjach Warszawa Zachodnia 17:22, Kutno 18:21, Konin 18:57, Poznań Główny 19:45, Leszno 20:21, Wrocław Mikołajów 21:05, z przyjazdem na stację Wrocław Główny o godz. 21:10.

Koleje Dolnośląskie mają doświadczenie w kursowaniu na dalekobieżnych trasach. W 2023 roku spółka uruchomiła wakacyjny pociąg z Wrocławia do Świnoujścia. Pociągi wyjeżdżające ze stolicy Dolnego Śląska zatrzymywały się jedynie w Legnicy, Lubinie, Głogowie i Zielonej Górze, następnie jechały już do Szczecina, a stamtąd do Międzyzdrojów i Świnoujścia.

mat. prasowe KD

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content