70 lat Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu” – przegląd w Kinie Nowe Horyzonty

Foto: Mat. Pras.

Świętująca w tym roku swoje 70-lecie Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu, zaprasza do Kina Nowe Horyzonty na przegląd wybranych produkcji, które realizowane były w atelier WFF. Pokazom towarzyszyć będą spotkania z filmowcami i filmoznawcami. Cykl zainaugurowany zostanie już 4 marca debiutem fabularnym Andrzej Wajdy – filmem „Pokolenie”.

Tak wiele kultowych obrazów, które na stałe zapisały się w historii polskiego i światowego kina powstało właśnie tutaj, w Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu. Tak cenieni twórcy jak Andrzej Wajda, Wojciech Jerzy Has, Andrzej Żuławski, Sylwester Chęciński, Stanisław Lenartowicz i wielu innych właśnie tutaj stawiało swoje pierwsze, poważne kroki w świecie produkcji pełnometrażowych filmów fabularnych. I tak, to wyjątkowe miejsce świętuje w 2024 roku siedemdziesięciolecie swojego istnienia!

Warto podkreślić, że od chwili powstania dolnośląskiej „fabryki celuloidowych snów” do późnych lat 80. realizowano tutaj co czwartą krajową produkcję fabularną (w sumie ok. 500 filmów i seriali). Wrocław niejednokrotnie przychodził z odsieczą, kiedy trzeba było powołać do życia różne – mniej lub bardziej realistyczne – światy. Jeśli Łódź przodowała w temacie „filmowej urody”, Wrocław określano mianem miejsca o wyjątkowym „talencie filmowym”. Miejsca, które nie bało się odtworzenia żadnej scenerii, zmierzenia się z najbardziej odległą w czasie opowieścią. Nie lada sztuką było wyczarowanie właśnie na Dolnym Śląsku starodawnych, hiszpańskich krain, które będą pasować do klimatów „Rękopisu znalezionego w Saragossie” (1965) Wojciecha Jerzego Hasa!

Jak słusznie podkreślał Andrzej Wajda, twórca „Pokolenia” (1954): „We Wrocławiu debiutowało wielu znaczących dla polskiego kina reżyserów. Nic dziwnego – oddalenie od centralnych urzędów sterujących politycznie kinematografią, przekładało się na większą swobodę poszukiwań twórczych (…). Wytwórnia Filmów Fabularnych (…) tętni wciąż w mojej pamięci urokiem młodości oraz niepowtarzalną, twórczą energią”. Wytwórnia dawała szansę na spełnienie zawodowych marzeń młodym filmowcom, stawała się dla nich czymś więcej – azylem, domem, twórczym konglomeratem, przyjazną i solidarną przystanią, w której miało się ochotę pracować dwadzieścia cztery godziny na dobę.

Od marca do grudnia 2024 r., wrocławska WFF wspólnie z Kinem Nowe Horyzonty, zapraszają na cykl filmowy „Diabły, dreszcze, pokolenia. Przegląd produkcji z okazji 70-lecia Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu”. Pokazom będą towarzyszyły spotkania z filmowcami i filmoznawcami. Każdy seans zostanie poprzedzony komentarzem przybliżającym historię powstania danej produkcji i udział wrocławskiej Wytwórni w powodzeniu danego projektu. Przegląd otworzy „Pokolenie”, jeden z najważniejszych filmów polskiej kinematografii powojennej. Debiut Andrzeja Wajdy wymykał się socrealistycznym konwencjom, które uznawano wówczas za kluczowe w budowaniu tożsamości polskiej kultury (nie tylko filmowej). Gościem spotkania będzie dr Robert Banasiak, dyrektor Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu. Spotkanie poprowadzi filmoznawczyni Diana Dąbrowska.

Program przeglądu:

4 marca

Pokolenie, reż. Andrzej Wajda / Polska 1954 / 83’

8 kwietnia

Pociąg do Hollywood, reż. Radosław Piwowarski / Polska 1987 / 92’

6 maja

Zobaczymy się w niedzielę, reż. Stanisław Lenartowicz / Polska 1959 / 101’

3 czerwca

Kobieta samotna, reż. Agnieszka Holland / Polska 1981 / 92’

1 lipca

Ósmy dzień tygodnia, reż. Aleksander Ford / Polska 1958 / 83’

5 sierpnia

Tylko umarły odpowie, reż. Sylwester Chęciński / Polska 1969 / 87’

2 września

Ostatni prom, reż. Waldemar Krzystek / Polska 1989 / 86’

7 października

Diabeł, reż. Andrzej Żuławski / Polska 1972 / 119’

4 listopada

Dreszcze, reż. Wojciech Marczewski / Polska 1981 / 102’

2 grudnia

Rękopis znaleziony w Saragossie, reż. Wojciech Jerzy Has / Polska 1964 / 177’

Mat. Pras.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content