Taki dzień raz na cztery lata! Astronom wyjaśnia fenomen 29 lutego

Dr Paweł Preś, Instytut Astronomiczny UWr

Rok 2024 jest rokiem przestępnym, a luty zamiast 28 dni ma ich 29. Skąd wzięła się ta osobliwość w kalendarzu? Pytamy naukowca z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Podstawową przyczyną, dla której w kalendarzu co cztery lata gości 29 lutego, jest różnica w długości roku kalendarzowego i rzeczywistego okresu obiegu Ziemi wokół Słońca. Wynosi ona mniej więcej ćwierć dnia w skali roku. Pełen obrót Ziemi wokół Słońca trwa 365 dni i 6 godz.

– Co cztery lata pojawia się więc dodatkowy dzień w kalendarzu. – Tłumaczy dr Paweł Preś z z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Dlaczego luty jest najkrótszym miesiącem w roku?

Osoby urodzone 29 lutego obchodzą urodziny raz na cztery lata. W latach nieprzestępnych mogą świętować dzień wcześniej lub w marcu. Żartobliwie mówi się, że takie osoby starzeją się 4 razy wolniej. – dodaje astronom.

A co wydarzyło się 29 lutego? W kalendarzu historii Polski lista zdarzeń jest pokaźna. Np. w 1768 r. zawiązano słynną konfederację barską, w 1936 r. zakończono prace przy budowie kolejki na zakopiański Kasprowy Wierch, a w 2012 r. meczem Polska-Portugalia otwarto Stadion Narodowy w Warszawie (było 0:0).

Posłuchaj:

Emisja rozmowy z naukowcem dr Pawłem Presiem w czwartek 29.02. po godz. 11:00.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content