29 lutego – Dzień Chorób Rzadkich

fot. Radio Rodzina

Dzień Chorób Rzadkich to dobry czas, aby podkreślić wagę wczesnego rozpoznawania i edukacji w zakresie tych schorzeń. Na choroby rzadkie choruje szacunkowo 2,5–3 miliona osób w Polsce. W tym roku to szczególny dzień ze względu na datę 29 lutego, która pojawia się w kalendarzu stosunkowo rzadko, podobnie jak częstość występowania poszczególnych chorób z tego obszaru.

Prof. dr hab. Barbara Królak-Olejnik, kierownik Kliniki Neonatologii podkreśla, że dokonała się rewolucja w diagnostyce.

– Jednym z przykładów chorób, w przypadku których dokonał się radykalny postęp, jest rdzeniowy zanik mięśni (SMA) – dodaje prof. dr hab. Barbara Królak-Olejnik.

Definicja choroby rzadkiej dotyczy tylko i wyłącznie częstości jej występowania, nie jest związana z symptomatologią czy patofizjologią. Choroby rzadkie dotyczą wszystkich dziedzin medycyny. Mówi prof. dr hab. Barbara Królak-Olejnik.

W przededniu międzynarodowego dnia chorób rzadkich, w klinice USK odbędzie się 1800 pediatryczny przeszczep. Chłopczyk cierpi na chorobę rzadką i zostanie poddany przeszczepowi szpiku. Mówi prof. dr ha. Krzysztof Kałwak.

Łukasz Pokraka choruje na SMA, został zdiagnozowany w 13 miesiącu życia.

USK we Wrocławiu realizuje finansowych przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego projekt dla całego Dolnego Śląska, który poprawia i przyspiesza diagnostykę dzieci do pierwszego roku życia, mających objawy zaburzeń neurorozwojowych sugerujących choroby rzadkie.

Mówi mgr Marlena Telenga, koordynatorka programu polityki zdrowotnej w zakresie wczesnego wykrywania wad rozwojowych u noworodków i niemowląt.

–Aby zgłosić się do programu, należy wysłać maila – dodaje mgr Marlena Telenga.

Dzień Chorób rzadkich stanowi ważną okazję do zwrócenia uwagi na potrzeby osób z chorobami rzadkimi oraz ich rodzin, często borykających się z problemami społecznymi, edukacyjnymi i zawodowymi.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content