5 lat wrocławskiego Instytutu Chorób Serca UMW i USK

fot. Radio Rodzina

Instytut Chorób Serca, będący jednostką Uniwersytetu Medycznego oraz Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, od pięciu lat zapewnia pacjentom kardiologicznym pełne spektrum nowoczesnej diagnostyki i optymalnych metod terapii według światowych standardów. Instytut jest również pionierem w zakresie szybkiej diagnostyki kardiologicznej w Polsce, co pozwoliło na znaczne skrócenie czasu pobytu pacjentów w szpitalu.

– Najbardziej spektakularna to jest oczywiście uruchomienie programu transplantacji serca i prawie 140 transplantacji – mówi prof. Piotr Ponikowski, twórca i szef Instytutu Chorób Serca.

Jednym z kluczowych osiągnięć Instytutu jest wprowadzenie koncepcji centrów doskonałości, które umożliwiają szybką diagnozę i skoordynowaną opiekę specjalistyczną.

– Chciałbym, abyśmy kontynuowali i rozwijali to co robimy – dodał prof. Piotr Ponikowski.

Rok 2021 był przełomowy dla IChS, ale przede wszystkim dla najciężej chorych pacjentów z regionu. Ruszył program transplantacji serca i mechanicznego wspomagania krążenia. W ten sposób IChS stał się jedynym dolnośląskim ośrodkiem, w którym przeprowadza się obie te procedury.

Uruchomienie wielodyscyplinarnego zespołu wczesnego reagowania dla chorych w stanie zagrożenia życia spowodowanym wstrząsem sercowopochodnym pozwoliło uratować wiele osób. Tzw. SHOCK-TEAM to grupa do zadań specjalnych. – Co 10 zawał serca kończy się wstrząsem kardiogennym – tłumaczy dr hab. Wiktor Kuliczkowski, prof. UMW, konsultant wojewódzki w dziedzinie kardiologii, kierownik Pracowni Hemodynamiki Kliniki Kardiologii USK.

Pacjenci ze wstrząsem kardiogennym przywożeni są do USK we Wrocławiu z całego regionu. Na miejscu czeka na nich zespół specjalistów (kardiologów, kardiochirurgów i anestezjologów), który decyduje o metodzie leczenia. Taka organizacja przynosi wymierne efekty. Statystyki za 2023 r. są imponujące. Śmiertelność pacjentów ze wstrząsem kardiogennym, którzy zostali objęci opieką specjalistów „grupy wstrząsowej” IChS obniżyła się do 20 proc. Oznacza to, że udało się uratować życie przeszło połowy pacjentów, dla których wcześniej nie było ratunku.

– Na Oddziale Szybkiej Diagnostyki Kardiologicznej wykonuje się wszystkie badania, począwszy od najprostszych badań laboratoryjnych, po najbardziej zaawansowane badania genetyczne – tłumaczy dr Małgorzata Kobusiak – Prokopowicz, Kierowniczka Oddziału Szybkiej Diagnostyki Kardiologicznej USK we Wrocławiu.

– Pacjent pozostaje cały czas pod naszą opieką – dodaje dr Małgorzata Kobusiak–Prokopowicz.

Foto: Mat. Pras. USK we Wrocławiu.

– Nikt niczego nie podejrzewał, to był zwykły poranek – mówi Anastazja Procner, córka jednego z pacjentów.

Instytut Chorób Serca tworzą najbardziej doświadczeni, najlepsi w kraju specjaliści z poszczególnych podspecjalizacji kardiologii i kardiochirurgii. To ważne z punktu widzenia codziennej współpracy i wspólnego, konsyliarnego ustalania sposobu leczenia. W IChS pracuje zespół ekspertów, którzy mają największe w kraju doświadczenie w wybranych zabiegach i operacjach, a także są najczęściej cytowanymi naukowcami w Polsce i na świecie, autorami wytycznych postępowania w różnych chorobach serca rekomendowanych przez Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne. Instytut współpracuje ponadto ze specjalistami z najlepszych ośrodków na świecie, m. in.  Uniwersyteckim Centrum Chorób Serca w Zurychu, Freiburgu, Bostonie, Belgradzie.

Foto: Mat. Pras. USK we Wrocławiu.
Foto: Mat. Pras. USK we Wrocławiu.

Mat. Pras. / Inf. Wł.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content