Nowotwory pod lupą. Lekarze zachęcają do badań przesiewowych

Fot. USK we Wrocławiu

Ponad 2 tys. Dolnoślązaków rocznie dowiaduje się, że w ich ciele rozwija się nowotwór układu pokarmowego. Tak wynika z danych Krajowego Rejestru Nowotworów z 2020 roku. Wczesne wykrycie zmian zwiększa szanse na pełne wyleczenie, o czym przypominają specjaliści z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Jednym z najczęściej występujących nowotworów w Polsce jest rak jelita grubego, zajmując trzecie miejsce
pod względem liczby zachorowań wśród mężczyzn i drugie wśród kobiet. Nowotwór ten powstaje zazwyczaj na tle zmian o charakterze polipa.

Mówi prof. dr hab. Wojciech Kielan, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Onkologicznej USK we Wrocławiu.

Zabiegi operacyjne we Wrocławiu wykonywane m.in. przy użyciu robota Da Vinci czwartej generacji. Jak działa taki robot? Tłumaczy chirurg onkolog dr hab. Julia Rudno-Rudzińska.

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu prowadzony jest program wczesnego wykrywania raka jelita grubego. Pacjenci po 50 r. ż. mogą z niego skorzystać za darmo i bez skierowania, zachęca dr Jarosław Wierzbicki, kierownik Pracowni Endoskopowej USK we Wrocławiu.

By ułatwić pacjentom dostęp do informacji nt. profilaktyki nowotworów oraz nowoczesnych metod ich
leczenia, zespół specjalistów z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Onkologicznej USK we Wrocławiu przygotował cykl spotkań online pod nazwą „OnkoLupa”. Webinary te to przestrzeń, w której można zdobyć wartościową wiedzę bezpośrednio od lekarzy zajmujących się leczeniem nowotworów układu pokarmowego. 

Najbliższe spotkanie z udziałem gościa specjalnego – prof. Jana Miodka, już 22 lutego 2024 roku o 19:00. Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/281363458102394/

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content