Być kreatorem, nie odtwórcą – inspiracje EDK 2024

autor: Anna Lis

Karol Wojtyła będzie inspiracją dla tegorocznych uczestników Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. – To czternaście stacji i czternaście historii, o tym, jak mały Karol stał się Wielkim Papieżem – zaznacza ks. Jacek „Wiosna” Stryczek, autor rozważań.

Ekstremalna Droga Krzyżowa nie jest dla każdego. To wyzwanie dla ludzi, którzy chcą zmienić swoje życie, poszukują inspiracji, pragną lepszego życia. -Interesuje nas, kto idzie. Dla tych ludzi się staramy. Ale niezależnie od tego, czy są pobożni, czy mają poukładane życie lub nie, mogą podjąć wyzwanie, dzięki któremu ich życie może się zmienić – podkreśla ks. Stryczek, dodając: – To dla tych ludzi jest co roku robiona Ekstremalna Droga Krzyżowa.

Z Karolem

Inspiracją tegorocznych rozważań stał się Karol Wojtyła, który stawiał wymagania nie tylko innym, ale przede wszystkim sobie: – W rozważaniach ujęte są różne historie z życia małego Karola, dziecka, gdy musiał zmierzyć się ze śmiercią matki i brata, młodzieńca pracującego w kamieniołomie, studenta trzymającego dyscyplinę, a wszystkie te historie mają pokazać jaki to miało wpływ na jego powołanie – podkreśla autor rozważań. Odnajdziemy tam także historię, jak Józefa Florek uratowała młodego Karola, a on po wyjściu ze szpitala pisał do niej listy dziękując za uratowanie życia. I refleksja: – “ W biedzie można poznać ludzi, którzy staną się Twoimi przyjaciółmi. Nie sztuką jest pomagać tym, którzy sobie radzą…”

Rozważania mają podpowiedzieć, jak stawiać sobie wymagania, aby nie zmarnować swojego życia. Przechodząc EDK i wczytując się w rozważania, można odkryć duchowość św. Jana Pawła II: – To droga ascezy, pracy nad sobą, głębi. Mały Karol tak pracował nad sobą, że pewnego dnia okazało się, iż nadaje się na papieża, może przewodzić Kościołowi, być prorokiem swoich czasów. On nie zajął stanowiska nazywanego papieżem. On je stworzył. Był kreatorem, nie odtwórcą. Zachowując tradycję, nadał papiestwu nowy wymiar – czytamy na zakończenie stacji XIV.

Na apce i na papierze

Uczestnicy EDK mogą korzystać z tradycyjnych, papierowych rozważań przygotowanych w wersji książeczkowej. Zamówić je można, wraz z pakietami przez stronę EDK.

Dostępna jest także apka na androida i ISO. Jest ona do pobrania przez Google Play lub kod QR na oficjalnej stronie EDK. Aplikacja pokazuje lokalizację użytkownika na mapie z zaznaczoną trasą. Zawiera rozważania w formie tekstowej oraz audio. Posiadając aplikację, warto zaopatrzyć się wydrukowany opis trasy, mapę i rozważania.

Inspiracja na przyszłość

O tym, jak ważne są rozważania, mówią świadectwa osób, które po przejściu ponad 40 km i ich rozważeniu stali się innymi ludźmi. Dla Renaty EDK dało większą wiarę w siebie i inne spojrzenie na napotykane trudności. Z kolei dla Joli był to czas zmiany swojego życia, nowego spojrzenia na siebie, problemy, innych ludzi. Dla Edyty był to czas odkrycia, że bała się niewłaściwych rzeczy i ten strach był nieuzasadniony, że teraz może wyjść naprzeciw lękom i.. one stają się małe. „Odkryłam, że stać mnie na dużo więcej niż bym się spodziewała czy oczekiwała.

Więcej inspiracji znajdziesz na www.edk.org.pl

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content