Patronem kolejnego tramwaju MPK Wrocław został Jerzy Grotowski

fot. Radio Rodzina

Na torach sztuki, czyli tramwaj im. Jerzego Grotowskiego, reżysera teatralnego, założyciela Teatru Laboratorium, jednego z największych reformatorów teatru XX w., wyjechał na wrocławskie ulice. Wrocław zawsze był miastem kultury, a nadanie imienia Grotowskiego tramwajowi to symboliczne połączenie dziedzictwa artystycznego z naszą codziennością.

– Zawsze dużym świętem jest dla nas nadanie nowego patrona naszemu pojazdowi – mówi Witold Woźny, Prezes MPK Wrocław.

– Nieprzypadkowy jest numer boczny pojazdu: 3327 – dodaje Witold Woźny.

– Tramwaj nie jest przypisany do konkretnej linii – mówi Prezes MPK Wrocław.

– Każdy wrocławski tramwaj ma wnętrze, są nim mieszkańcy Wrocławia, z ich problemami, ich codziennością. Bardzo cieszymy się, że wnętrze zostało otoczone myślą Grotowskiego – mówi Jarosław Fret, dyrektor Instytutu im. Jerzego Grotowskiego.

Dyrektor podkreśli, że imię Jerzego Grotowskiego to nie tylko ten napis zewnętrzny na tramwaju, ale właśnie jego poszerzone wnętrze.

Jerzy Grotowski był praktykiem i teoretykiem kultury, twórcą Teatru Laboratorium, w ramach którego zrealizował szereg przełomowych przedstawień, takich jak „Akropolis”, „Tragiczne dzieje doktora Fausta” czy też „Książę Niezłomny”. Jego działalność ukierunkowana była głównie na poszukiwanie nowych form aktorstwa oraz głębsze zrozumienie istoty teatru. Z Wrocławiem na stałe reżyser związał się w 1965 roku; wówczas przeniósł tu swój Teatr i przez lata kontynuował działalność. To tutaj, w naszym mieście, spędził wiele lat twórczej pracy, prowadząc swoje znane Laboratorium. Tu tworzył wspólnotę teatralną oraz zgłębiał tajniki aktorstwa i teatru, rozsławiając stolicę Dolnego Śląska. Jest także Honorowym Obywatelem Wrocławia. Jego koncepcja teatru ubogiego oraz idea,,aktu całkowitego” miały ogromny wpływ na nie tylko polski, a światowy teatr. Zmarł 14 stycznia 1999 r., pozostawiając po sobie ogromne dziedzictwo kulturalne jako pionier teatru eksperymentalnego i innowacyjnego.

MPK Wrocław utrwala pamięć o wybitnych, zasłużonych dla miasta osobistości, czyniąc ich patronami nowoczesnych pojazdów Moderus Gamma – wśród patronów znaleźli się do tej pory ks. Stanisław Orzechowski, Edyta Stein, Maria Koterbska, Wanda Rutkiewicz, Adam Wójcik, Andrzej Waligórski, Monika Jaworska, Jan Nowak- Jeziorański oraz Bartłomiej „Skrzynia” Skrzyński,

Foto: Mat. Pras. MPK Wrocław
Foto: Mat. Pras. MPK Wrocław
Foto: Mat. Pras. MPK Wrocław

Mat. Pras./ Inf. Wł.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content