120 książek zakwalifikowanych do 19. edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus

Foto: Angelus_2024_Fot.Rafal_Komorowski_Wroclawski_Dom_Literatury__

120 książek zostało zakwalifikowanych do 19. edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus – jednego z najważniejszych i najwyższych finansowo wyróżnień literackich przyznawanych w Polsce. Tę międzynarodową nagrodę, wyróżniającą książki pochodzące z krajów środkowoeuropejskich, funduje miasto Wrocław.  

Angelus to jedyna przyznawana w kraju nagroda, która wskazuje i promuje najlepsze książki pisarzy i pisarek pochodzących lub tworzących w krajach Europy Środkowej. Autorka bądź autor książki zwycięskiej może liczyć na gratyfikację finansową w wysokości 150 tys. zł. Do nagrody zgłaszać można polskie wydania książek z 23 krajów, których literatura często nie jest szeroko znana na rodzimym rynku wydawniczym – Nagroda Angelus pełni więc ważną rolę popularyzatorską, a wiele laureatek i laureatów zyskało w naszym kraju sporą rozpoznawalność i wierne grono czytelniczek i czytelników, wśród nich Oksana Zabużko, Georgi Gospodinow, czy Pavol Rankov. Z kolei  Swietłana Aleksijewicz odebrała swojego Angelusa cztery lata przed Literacką Nagrodę Nobla, a polska noblista Olga Tokarczuk znalazła się w ścisłym finale Angelusa już w 2008 roku. Niezwykle ważny jest również fakt, że Angelus pomaga rozpoznać, o czym aktualnie pisze się w Europie Środkowej, jakie tematy zyskują szczególną uwagę twórców i czytelników oraz jakim problemom tej części świata literatura przygląda się w danym momencie z największą uwagą. Z pewnością w najbliższych latach możemy liczyć wyróżnienia dla książek, w których wyraźnie będą się obijać najbardziej współczesne i niezwykle dziś nas zajmujące problemy regionu.

Pierwsza edycja Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus odbyła się w 2006 roku, a od 2010 przyznawany jest także Angelus za przekład – dla tłumaczek i tłumaczy nagrodzonej książki przewidziana jest nagroda w wysokości 40 tys. zł. Ponadto wszyscy autorzy i autorki, których książki  otrzymują znajdą się w finale (co roku o Angelusa walczy ostatecznie siedem tytułów) zostają wyróżnieni nagrodą w wysokości 5 tys. zł.

Za wybór książek nominowanych i laureatów odpowiada jury w składzie: Martin Pollack – przewodniczący oraz Wojciech Browarny, Kinga Dunin, Michał Nogaś, Mykoła Riabczuk, Justyna Sobolewska i Andrzej Zawada.

Pulę angelusowych wyróżnień uzupełnia Nagroda im. Natalii Gorbaniewskiej – upamiętniająca pierwszą przewodniczącą jury Angelusa. O tym, w czyje ręce trafia, decyduje publiczność w internetowym głosowaniu (oddając głosy na książki z finałowej siódemki), a zwyciężczyni bądź zwycięzca otrzymuje zaproszenie na trzymiesięczną rezydencję literacką we Wrocławiu.

Wszystkie osoby nagrodzone Angelusem 2024 poznamy 19 października podczas wspólnej gali Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius.

Lista książek zakwalifikowanych dostępna jest na stronie: www.angelus.com.pl

Fundatorem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus jest miasto Wrocław.

Mat. Pras.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content