Protest rolników we Wrocławiu. Traktory, dymiące opony i obrzucony Dom Europy [relacja]

Fot. DD Radio Rodzina

Pół tysiąca ciągników opanowało centrum Wrocławia. Rolnicy przyjechali do stolicy Dolnego Śląska, by protestować przeciwko unijnej polityce. Domagają się zmian systemowych, poprawy warunków na rzecz konsumentów i producentów żywności. –Działamy w interesie nas wszystkich. – mówią naszej reporterce.

Rolnicy pojawili się najpierw pod siedzibą Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej przy ul. Widok 10 we Wrocławiu. Następnie udali się pod Dolnośląski Urząd Wojewódzki. Protest był zaplanowany, zgłoszony i zabezpieczony przez odpowiednie służby.

Na miejscu byli też wrocławianie popierający postulaty rolników.

Jak tłumaczy Radiu Rodzina Leszek Gaś z Biura Parlamentu Europejskiego, petycję skierowaną do szefowej KE Ursuli von der Leyen, przekazano na ręce dyrektora biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu. Dokument trafi do Warszawy, a następnie Brukseli.

Protesty w całej Europie trwają od blisko dwóch lat. Ich dynamikę podsyca wojna w Ukrainie. –Głos rolników musi zostać uwzględniony – mówi Radiu Rodzina Leszek Gaś, szef biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu.

Czy takie argumenty przekonują rolników?

Przez centrum Wrocławia tłumy przeszły w kierunku Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Odpalano race, nawoływano do bojkotu Unii Europejskiej. W korowodzie przejechały traktory i maszyny rolnicze. Organizator ze względów bezpieczeństwa sam rozwiązał zgromadzenie.

Pod budynkiem Urzędu Wojewódzkiego doszło do próby wjechania ciągnikiem na schody urzędu. Podpalono opony, a na miejscu pojawił się czarny gryzący dym.

Po godz. 14:00 część rolników ruszyła w kolejne obszary Wrocławia (m.in. w stronę Leśnicy). Pozostali zostają przy Urzędzie Wojewódzkim.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content