15 lutego protest rolników we Wrocławiu

Foto: Redakcja

Od kilku dni na terenie całego kraju trwa ogólnopolski strajk rolników. Drogi blokowane są w wielu regionach, także na terenie Wrocławia. Kulminacja zapowiedziana jest na najbliższy czwartek. Pod siedzibę Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej oraz Urząd Wojewódzki ma przyjechać ok. 500 ciągników.

We Wrocławiu protest trwa na Psim Polu. Na al. Jana III Sobieskiego rolnicze ciągniki blokują drogę w obu kierunkach. Z podobnymi utrudnieniami należy liczyć się także przy Rondzie Popiełuszki oraz Rondzie Łany. Blokady są też na rondzie w Kiełczówku. W najbliższy czwartek protestować będą we Wrocławiu.

15 lutego – protest rolników we Wrocławiu

W najbliższy czwartek (15 lutego) rolnicy zapowiedzieli protest w centrum Wrocławia, który zorganizuje Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych.

– W czwartek do Wrocławia zjadą się rolnicy nie tylko z otaczających Wrocław miejscowości, ale nie wykluczone, że z sąsiednich województw. We Wrocławiu jest bowiem przedstawicielstwo Komisji Europejskiej.

– Dlatego należy się spodziewać dużych utrudnień. Te ograniczenia w rejonie ścisłego centrum potrwają przynajmniej do godz. 17.00. W tej sprawie jestem w ścisłym kontakcie z wojewodą i komendantem policji. Nasze wszystkie służby zostały postawione w stan gotowości – mówi prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.

We czwartek – jak zapowiedzieli dziś rolnicy – w centrum Wrocławia pojawi się blisko 500 ciągników. Do godziny 5.00 rano kilkanaście pojazdów stanie na ul. Widok przy siedzibie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej. Natomiast reszta zajmie parkingi przez Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim. W związku z tym trzeba się liczyć z utrudnieniami także na ulicach prowadzących w rejon placu Społecznego.

Formalnie zgromadzenie rozpocznie się o godz. 10.00, kiedy to rolnicy złożą w siedzibie Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej przy ul. Widok 10 swoje postulaty. 

Od 5.00 nawet do godz. 14.00 – ul. Widok zostanie zamknięta dla ruchu kołowego. Zgodnie z założeniami komunikacja zbiorowa będzie funkcjonowała normalnie. 

Po złożeniu petycji protestujący w asyście policji przejdą (i przejadą ciągnikami) przed Dolnośląski Urząd Wojewódzki. 

– Z ulicy Widok ruszymy w kierunku ul. Kazimierza Wielkiego, dalej ul. Oławską, Placem Społecznym pod Dolnośląski Urząd Wojewódzki. Będziemy chcieli na ręce wojewody złożyć swoje postulaty – mówi Adrian Wawrzyniak przedstawiciel Dolnośląskiej Rady Solidarności Rolników Indywidualnych. 

Nad przebiegiem zgromadzenia czuwać będą policjanci.

–  Policjanci będą we wszystkich miejscach wskazanych przez organizatorów protestu. Będziemy kierowali ruchem i podejmowali niezbędne działania, by zapewnić maksymalne bezpieczeństwo wszystkim mieszkańcom oraz uczestnikom akcji – mówi starszy aspirant Szymon Choczaj, wydział Ruchu Drogowego, Komenda Miejska Policji we Wrocławiu.

Działania zabezpieczające wspierać będą także wrocławscy strażnicy miejscy i nadzór ruchu MPK.

– Strażnicy miejscy będą zabezpieczać czwartkowe zgromadzenie. Będą zarówno na trasie przemarszu, jak i w miejscach, gdzie stać będą ciągniki rolnicze. Wspólnie z policją będziemy monitorować miejsca zgromadzenia oraz przemarszu – mówi Waldemar Forysiak z wrocławskiej straży miejskiej. 

Planowana liczba uczestników – ok. 1 000 osób. Zakończenie zgromadzenia godz. 17.00. 

Cel zgromadzenia – sprzeciw wobec wdrożenia „Zielonego Ładu”, sprzeciw wobec ograniczeniom handlu zwierzętami w Polsce oraz unormowanie handlu z Ukrainą.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content