Jak zadbać o bezpieczeństwo finansowe rodziny?

Mat. Pras.

My Polacy jesteśmy bardzo rodzinną nacją, dlatego z ogromnym zaangażowaniem troszczymy się o najbliższych. Zależy nam na bezpieczeństwie bliskich, harmonijnym rozwoju dzieci, zapewnieniu im świetlanej przyszłości. Rodziców staramy się wspierać i zapewnić im godną starość. Dbamy także o zabezpieczenie współmałżonków. Jednak bezpieczeństwo rodziny to bardzo obszerny temat i możemy go analizować z różnych perspektyw. W tym artykule przyjrzymy się, jak dbać o bezpieczeństwo finansowe rodziny. Co się na niego składa i co jest ważne? Jak możemy zabezpieczyć nasz najbliższy krąg rodzinny? 

Jak zadbać o bezpieczeństwo finansowe rodziny?

Bezpieczeństwo finansowe rodziny to dbanie o najbliższych w czasie rzeczywistym, ale także zabezpieczenie ich na przyszłość. Niezależnie od tego, kogo uważamy za rodzinę i bliskich, już teraz możemy wpłynąć na ich finansowy dobrobyt. Jak możemy to zrobić? Istnieje co najmniej kilka sposobów, które pozwolą rodzinie na bezpieczeństwo finansowe.

Buduj poduszkę finansową

Jeżeli twoja sytuacja materialna jest w miarę stabilna, postaraj się wygospodarować środki na poduszkę finansową. To dzięki zgromadzonym oszczędnościom będziesz w stanie zapewnić rodzinie płynność finansową. Specjaliści rekomendują zbudowanie poduszki finansowej w wysokości co najmniej trzykrotności swojej pensji. Dzięki tym pieniądzom będziesz w stanie utrzymać siebie i rodzinę, gdy stracisz źródło dochodu lub gdy podupadniesz na zdrowiu. Trzy pensje pozwolą na przeżycie trzech miesięcy, a w tym czasie będziesz w stanie znaleźć nową posadę. Oczywiście im zgromadzisz większą kwotę, tym zyskasz spokój na dłuższy czas.

Budowanie poduszki finansowej na ogół wymaga od nas pełnej kontroli swoich wydatków. Dlatego, aby to ułatwić, warto prowadzić budżet domowy. To często jedyna opcja, by zorientować się, na co wydajemy najwięcej pieniędzy i gdzie poczynić niezbędne korekty.

Inwestuj na przyszłość

Poduszka finansowa nie jest jednak tym samym, co inwestycje. Aby nie stracić zgromadzonego kapitału, warto zastanowić się nad inwestowaniem – nawet drobnych sum. Rodzajów inwestycji jest naprawdę sporo. Możesz odkładać pieniądze na koncie oszczędnościowym, możesz również otworzyć lokatę lub kupić obligacje. Lokatę możesz założyć także na swoje dziecko. Gdy osiągnie pełnoletność, otrzyma bardzo miły prezent. Bardzo wiele osób interesuje się także giełdą papierów wartościowych i kryptowalutami. Temat jest ciągle gorący i wymaga sporej wiedzy, jednak z pewnością jest intratny. Nieco mniej ryzykowne są inwestycje w kruszce np. złoto lub srebro. Złoto możesz kupić nawet w mniejszej ilości – np. w niewielkiej sztabce lub jako monety bulionowe.

Ubezpieczenie na życie

Jedną z bardzo dobrych opcji na zabezpieczenie rodziny jest ubezpieczenie na życie. W zależności od wybranej oferty możesz otrzymać wypłatę niemałej kwoty na wypadek choroby lub śmierci. Oczywiście w przypadku śmierci środki z ubezpieczenia otrzyma osoba uposażona. Dodatkową polisą warto również zabezpieczyć innych członków rodziny, szczególnie tych, którzy uprawiają sport wyczynowy lub często podróżują.

Jeżeli korzystasz z różnego rodzaju wsparcia finansowanego w tym kredytu hipotecznego, gotówkowego, czy nawet chwilówki na dowód, warto pomyśleć o ubezpieczeniu zobowiązania. W przypadku, gdy stracisz pracę, spłatą kredytu zajmie się firma ubezpieczeniowa. Warto również podkreślić, że zadłużenia się dziedziczy. W przypadku, gdy kredyt lub pożyczka należą tylko do ciebie, dług przejdzie na twoją najbliższą rodzinę. Warto zatem wykupić ubezpieczanie, aby do takiej sytuacji nie doszło. 

Testament – może warto wyrazić swoją wolę?

Każdy z nas gromadzi wokół siebie wiele różnych dóbr mniej i bardziej wartościowych, a często jedynie sentymentalnych. Warto zatem już za życia określić, co po twojej śmierci trafi do twoich bliskich. To szczególnie istotne, jeśli chcesz podzielić majątek na innych zasadach, niż stanowi prawo dziedziczenia. W tym przypadku warto spisać testament. Więcej informacji o tym, jak prawidłowo napisać testament znajdziesz w części blog na stronie internetowej lendup.pl. Teoretycznie testament możesz spisać odręcznie (nie na maszynie ani na komputerze) i sygnować własnoręcznym podpisem. Jednak aby mieć stuprocentową pewność, że twoja wola będzie uszanowana, możesz się udać do notariusza w celu spisania testamentu w formie aktu notarialnego. Nie jest to duży koszt, a zyskasz gwarancję, że w razie sporu twoje oszczędności i majątek trwały trafią do właściwych osób.

Inną bardzo ważną kwestią związaną z testamentem jest określenie, kto będzie stanowił pieczę nad majątkiem twoich dzieci. Jeżeli dojdzie do sytuacji, w której dzieci nie mają jeszcze pełnej zdolności do czynności prawnych – nie są pełnoletnie, ktoś będzie w ich imieniu podejmował decyzje majątkowe. Oczywiście osoba ta nie przejmie pełnej kontroli nad spadkiem dziecka. Będzie jednak główną osobą nadzorującą, do momentu osiągnięcia pełnoletności dziecka. Co więcej, osobą tą nie musi być ktoś z rodziny. Może to być partnerka lub partner, a także przyjaciel rodziny.

Pomyśl o partnerze lub partnerce

Coraz więcej Polek i Polaków żyje w związkach nieformalnych. Do tej pory nadal nasze prawo nie reguluje kwestii związanych ze związkami partnerskimi. Jeśli żyjesz w długoletnim niesformalizowanym związku warto, abyście oboje się zabezpieczyli. Jak to zrobić? W takiej sytuacji warto udać się do kancelarii notarialnej. Pod okiem notariusza warto spisać umowę partnerską. W umowie można zawrzeć wszelkie istotne i wspólnie ustalone obowiązki i prawa partnerów. Co więcej, taka umowa może być zawarta na czas określony lub nieokreślony. Kolejnym ważnym dokumentem, który warto mieć pod ręką, jest upoważnienie, czy też pełnomocnictwo dla partnera lub partnerki. Pełnomocnictwo ułatwi załatwianie wszelkich spraw administracyjnych, urzędowych, bankowych, a także związanych z dostępem do danych medycznych.

Zabezpiecz rodziców

Przez bardzo długie lata, to rodzice dbają o dzieci. Przychodzi jednak moment, kiedy te role się odwracają. To my dorosłe dzieci, musimy zadbać o swoich opiekunów. Jak to zrobić? Jeśli mamy środki, możemy gromadzić część z nich na wewnętrzny „fundusz wsparcia”. Pieniądze te z pewnością zostaną wykorzystane w słusznej sprawie, gdy rodzic będzie potrzebował prywatnej opieki medycznej lub osoby do pomocy w sprawach codziennych. To szczególnie ważne, gdy mieszkamy daleko od rodzinnego domu i nie jesteśmy w stanie wspierać rodziców osobiście. Rodziców warto również uwzględnić w ubezpieczaniu na wypadek naszej śmierci.

Jak zabezpieczyć finanse rodziny? Podsumowanie

Powyżej przedstawiliśmy kilka sposobów, jak możemy zawczasu zadbać o bezpieczeństwo finansowe najbliższych osób. Oczywiście każdy powinien indywidualnie przeanalizować swoją sytuację i dobrać metodę najbardziej dla niego odpowiednią. Niemniej jednak należy pamiętać o tym, że do trudnych sytuacji dochodzi przeważnie wówczas, gdy najmniej się ich spodziewamy. Dlatego już dziś warto zadbać o bezpieczeństwo swoich dzieci, współmałżonka, współpartnera, czy rodziców. Warto także pomyśleć o sobie i swojej przyszłości – szczególnie gdy żyjemy samodzielnie lub w związku partnerskim.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content