Bieg Pamięci Sybiru

fot. Patrycja Jenczmionka

Przed nami wrocławska edycja Biegu Pamięci Sybiru. Wrocławianie pobiegną już po raz drugi 17.02.24. W Białymstoku, gdzie funkcjonuje Muzeum Pamięci Sybiru bieg organizowany jest już od 6 lat. Inicjatorami przedsięwzięcia jest Muzeum Pamięci Sybiru z Białegostoku współpracujące z Fundacją Białystok Biega.

Organizatorzy wybrali piękną lokalizację – będzie to Las Osobowicki. Na pięciokilometrowej trasie Biegu na uczestników czekają atrakcje. Dla uczestników biegu przygotowano nagrody, które wręczą przedstawiciele organizacji pielęgnujących pamięć o sowieckich deportacjach. Wzdłuż trasy zostaną zaprezentowane instalacje artystyczne, które zapewnię biegnącym o zmroku niezapomniane wrażenia.

Grzegorz Kuczyński – Prezes Fundacji Białystok Biega mówi o idei wydarzenia.

Anna Adamska – Hume z Ośrodka Pamięć i Przyszłość, przewodniczka po wystawie Golgota Wschodu mówi o przyłączeniu się do inicjatywy.

POSŁUCHAJ:

Udział w biegu możemy zadeklarować stronie internetowej Biegu:https://biegpamiecisybiru.pl/ Można zapisać się także w dniu biegu, ale wówczas opłata wpisowa jest wyższa. Pamiętajmy, że limit zapisów we Wrocławiu to 400 osób, a zapisało się i wniosło opłatę już 156 osób.

Biuro zawodów we Wrocławiu rusza 17.02.24, 15:00 – 17:30. Start o godzinie 18:00.

Przypomnijmy, to właśnie do Wrocławia i na Dolny Śląsk przybyła po wojnie bardzo duża liczba osób deportowanych przez Rosję Sowiecką na Sybir. Byli to mieszkańcy przedwojennych Kresów Wschodnich, którzy nie mogli powrócić do swych domów ze względu na powojenną zmianę granic. Kiedy tylko stało się to powstały tu organizacje sybirackie. To z inicjatywy wrocławskich Sybiraków powstało miejsce pamięci czyli Sanktuarium Golgoty Wschodu we Wrocławiu.

ZOBACZ:

Trasa biegu we Wrocławiu.

Zapraszamy na Bieg Pamięci Sybiru!

mat. prasowe

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content