Zielony Zwrot w samorządach. TAURON wymienia oświetlenie

fot. Radio Rodzina

Już niemal 150 tysięcy latarni ulicznych należących do TAURONA posiada LED-owe źródło światła. W 2023 roku 40 tysięcy nowoczesnych i energooszczędnych opraw trafiło do miejscowości w południowej Polsce. Dzięki wymianie oświetlenia, samorządy płacą niższe rachunki za energię elektryczną, a mieszkańcy zyskują wyższy poziom bezpieczeństwa na drogach.

Mówi Gracjan Respondek, rzecznik prasowy TAURON Nowe Technologie.

Tylko w gminie Tarnowskie Góry w ubiegłym roku pojawiło się 6 tysięcy LED-ów. Przed modernizacją sieć oświetleniowa na tym terenie zużywała 2 700 MWh rocznie. Dzięki inwestycji w nowoczesne oświetlenie zużycie energii elektrycznej zostało zredukowane do 1 100 MWh. Duże modernizacje TAURON prowadził także w gminach Kluczbork, Świerklaniec, Kuźnia Raciborska czy Poręba.

– Inwestycje w nowoczesne oświetlenie pozwalają samorządom współpracującym z TAURONEM w znaczącym stopniu zredukować koszty zużycia energii elektrycznej. Szacuje się, że wydatki na oświetlenie uliczne stanowią 60 procent kosztów energii elektrycznej w samorządach – mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON. 

TAURON oferuje gminom produkt i usługę, które dają średnie oszczędności na poziomie 50 proc. w stosunku do technologii sodowej. Dodatkowe korzyści można osiągnąć, dzięki zastosowaniu nowoczesnych systemów sterowania oświetleniem. Instalację można bowiem zaprogramować w taki sposób, żeby w godzinach najmniejszej aktywności mieszkańców, oprawy pracowały ze znacznym ograniczeniem mocy.    

– Kwestia redukcji zużycia energii nabrała szczególnego znaczenia po ataku Rosji na Ukrainę i kryzysie energetycznym wywołanym tą agresją. Na szczęście szybko potrafiliśmy odpowiedzieć na zapotrzebowanie samorządów w tej kwestii, bo wymianę oświetlenia na LED-owe mamy w naszej ofercie już od dobrych kilku lat. Cieszymy się, że w kwestii inwestycji poprawiających bilans energetyczny samorządów mówimy jednym głosem z przedstawicielami gmin – mówi Piotr Apollo, prezes TAURON Nowe Technologie.

Mieszkańcy gmin, w których TAURON przeprowadził tego typu inwestycje, podkreślają przede wszystkim wzrost poziomu bezpieczeństwa. W świetle LED-owym dużo wyraźniej widać obrys postaci, co ma szczególne znaczenie w okolicach przejść dla pieszych, placówek edukacyjnych czy centrów handlowych.

Zalet oświetlenia LED-owego można wymienić więcej – lampy w technologii LED są znacznie trwalsze od swoich tradycyjnych odpowiedników, w przypadku uszkodzenia oprawy nie ma ryzyka emisji niebezpiecznych substancji chemicznych do atmosfery, a wyeksploatowane urządzenia można poddać łatwemu recyklingowi.

Komentarz eksperta:

– TAURON przy wymianie oświetlenia korzysta również z dostępnych dofinansowań zewnętrznych. W 2022 r. spółka podpisała umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o wartości 24 mln zł. Dzięki tym funduszom w 18 gminach udało nam się wymienić 27 tys. opraw.

W tym roku będziemy starali się uzyskać dofinansowanie z Krajowego Planu Odbudowy na przygotowanie systemu informatycznego do zarządzania oświetleniem. Chcemy w jednym miejscu gromadzić wszystkie dane na temat majątku oświetleniowego należącego do naszej spółki. Pozwoli to na zautomatyzowanie części tych prac związanych z obsługą sieci, które obecnie wykonywane są ręcznie przez pracowników Spółki. To w zdecydowany sposób skróci proces obsługi naszych samorządowych klientów. Warto dodać, że projekt ten, jako jedna z dwóch inwestycji z Grupy TAURON, został w 2023 wpisany przez Ministerstwo Aktywów Państwowych na listę przedsięwzięć strategicznych Krajowego Planu Odbudowy – mówi Waldemar Jemioła, dyrektor departamentu oświetlenia TAURON Nowe Technologie.

Mat. Pras.

Mat. Pras.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content