Naukowiec z Politechniki Wrocławskiej bada jaskinie i kratery na księżycu

fot. Patrycja Jenczmionka

Dr. inż. Marcin Chwała z Politechniki Wrocławskiej zaangażowany jest w projekt badawczy, który analizuje jaskinie i kratery na ziemskim satelicie. Bada problem wytrzymałości ich stropów. Naukowiec współpracuje z Japończykami i korzysta m.in. ze skanów laserowych jaskini lawowej z Wysp Kanaryjskich.

O tym jak wyglądają badania od kuchni mówi dr. inż. Marcin Chwała z Politechniki Wrocławskiej.


Naukowiec już zapowiada kontynuację projektu. W kolejnych etapach chciałby zająć się m.in. analizą warstw skał księżycowych i ich wpływem na stateczność lawowych jaskiń oraz modelowaniem zawalisk w trójwymiarze.

POSŁUCHAJ:

Jaskinie lawowe na Księżycu mogą być w przyszłości nie tylko dobrym miejscem do prowadzenia badań, ale także posłużyć jako schronienia.

Po raz pierwszy zagłębienia na powierzchni Księżyca opisano w 2009 r. i okazało się wówczas, że część z nich to zapadnięte korytarze lawowe, które mogą prowadzić do różnego rodzaju jaskiń i jam. Powstały one prawdopodobnie podczas przepływów lawy i z uwagi na małą siłę grawitacji mogą osiągać szerokość nawet kilkuset metrów. Chociaż brak jest dokładnych badań w tym zakresie, to pojawiły się pomysły użycia tego typu jaskiń jako baz i schronień dla ludzi w trakcie eksploracji Księżyca.

Więcej:

https://pwr.edu.pl/uczelnia/aktualnosci/ksiezyc-pelen-jaskin-czy-mozna-je-wykorzystac-13173.html

mat. Politechnika Wrocławska

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content