Bolą Cię plecy? Może czas zmienić materac?!

Foto: Mat. Pras.

Zdrowy sen jest jednym z ważniejszych elementów prawidłowego funkcjonowania organizmu i dobrego samopoczucia. Dlatego osoby cierpiące na bóle pleców powinny przyjrzeć się miejscu, w którym śpią. Źle dobrany lub zdeformowany materac, a także zbyt twarde, albo zbyt miękkie posłanie mogą mieć bezpośredni wpływ na pojawienie się takich dolegliwości. Sprawdź, co możesz z tym zrobić!

Człowiek przesypia przeciętnie około 1/3 doby. Dlatego bardzo ważna jest możliwość utrzymania w tym czasie odpowiedniej pozycji ciała. Aby było to możliwe, konieczny jest wybór materaca, który będzie dostosowany do indywidualnych potrzeb danej osoby oraz jej preferencji. Jak dobrać taki materac i czy może on pomóc zapobiegać różnym dolegliwościom bólowym?

Jak dobrać materac, aby uniknąć bólu pleców?

Dobry materac, to taki, który będzie odpowiadał wymiarom ciała danej osoby, ale także jej osobistym oczekiwaniom. Zasadniczo uznaje się, że im wyższa masa ciała, tym twardsze powinny być materace. Osoby cięższe, na bardzo miękkich materacach mogą mieć nieprzyjemne wrażenie zapadania się. W takich przypadkach nieco twardszy model będzie lepiej podtrzymywał ciało, a przy tym dawał uczucie komfortu.

Materac 160 x 200 cm, a może węższy? Jak dobrać odpowiednią szerokość?

Uważa się, że im szerszy materac, tym wygodniejsze będzie spanie na nim. Jednak zwykle przyjmuje się, że materace pojedyncze powinny mieć szerokość od 80 do 120 cm. W przypadku łóżek małżeńskich stosuje się materace 160 x 200 cm lub szersze. Popularne są również modele w rozmiarze 140 x 200 cm, zwykle wybiera się go jako materac podwójny do mniejszej sypialni.

Szerokość materaca jest kwestią indywidualną, jednak osoby wyższe i o większej masie ciała powinny wybierać raczej te szersze. W przypadku dwóch osób o różnych potrzebach możliwe jest też zakupienie dwóch różnych materacy i umieszczenie ich na podwójnym łóżku. Warto jednak zadbać, aby oba modele miały taką samą wysokość.

A może materac medyczny?

W ofercie dostępne są także materace o statusie wyrobu medycznego. Takie modele są szczególnie polecane osobom, które doświadczają różnych dolegliwości związanych z układem ruchu – np. bólów kręgosłupa. Materace oznaczone jako wyrób medyczny spełniają najwyższe normy dotyczące ergonomii snu i wygody. Dzięki zapewnieniu odpowiedniego podparcia poszczególnych segmentów ciała ułatwiają przyjęcie pozycji, która zapobiega powstawaniu różnych dolegliwości – bólu, sztywnienia czy drętwienia. Z takich materaców mogą korzystać osoby starsze, które częściej skarżą się na te problemy, ale nie ma żadnych przeciwwskazań, aby używały ich także osoby w innych grupach wiekowych. Materac medyczny można wybierać także jako rozwiązanie profilaktyczne – np. dla sportowców, którzy potrzebują zapewnienia swojemu organizmowi optymalnej regeneracji.

Osoby, które cierpią na równe schorzenia związane z układem ruchu i odczuwają silne dolegliwości bólowe, przed zakupem materaca powinny skonsultować się z lekarzem i fizjoterapeutą. Dzięki temu będą wiedzieć, na jakie właściwości materaca powinny zwrócić szczególną uwagę i który model będzie miał w ich przypadku najlepsze działanie.

Mat. Pras.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content