Laureaci X naboru odebrali stypendia artystyczne prezydenta Wrocławia

Foto: Mat. Pras.

Muzyka, film, teatr, poezja, eseistyka, fotografia, malarstwo, grafika, performance. Przedstawiciele tych dziedzin odebrali dziś stypendia artystyczne prezydenta Wrocławia.

Stypendia artystyczne osobiście wręczył prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk. To już X, jubileuszowa edycja tego konkursu, a wyróżnionych zostało aż dwudziestu czterech twórców w pięciu dziedzinach.
– Jestem ogromnie dumny, że kolejny raz, dzięki wsparciu stypendiów, 24 artystów będzie mogło zrealizować swoje wybitne pomysły. To nie jest łatwe jednocześnie pracować, zarabiać na życie i być twórczym. Tym większa radość, móc później obserwować wyniki pomysłów na wystawach czy na deskach teatrów – podkreśla Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. – Budujecie i kreujecie kulturalną stronę Wrocławia, za co chciałbym dziś bardzo podziękować – dodaje.
W X naborze, na I półrocze 2024 i cały 2024 rok, złożono 135 wniosków. Stypendia, w wysokości 2500 zł brutto miesięcznie, zostały przyznane osobom zajmującym się twórczością artystyczną w pięciu następujących dziedzinach: film, teatr, muzyka, literatura oraz sztuki wizualne.
Wyboru laureatów dokonała komisja w składzie:
·        Ryszard Nowak – zastępca dyrektora Wrocławskiego Teatru Współczesnego;
·        Waldemar Okoń – Prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oddział we Wrocławiu, pracownik naukowy Zakładu Historii Sztuki Nowoczesnej Uniwersytetu Wrocławskiego;
·        Joanna Orska – krytyczka, literaturoznawczyni, pracowniczka naukowa Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego;
·        Jerzy Pietraszek – przewodniczący Komisji, dyrektor Wydziału Kultury UMW;
·        Jacek Pluta – zastępca dyrektora Departamentu Spraw Społecznych UMW;
·        Piotr Rudzki – teatrolog,  Uniwersytet Wrocławski;
·        Łukasz Rusznica – fotograf i kurator;
·        Sylwia Świsłocka-Karwot – dyrektorka Muzeum Współczesnego Wrocław;
·        Sławomir Wieczorek – muzykolog, pracownik naukowy Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

 To już trzecia część mojego cyklu, tym razem opowiadająca o miejscach kojarzonych z alternatywą. To m.in. Klub Rura, Amsterdam, Rejon 69, Wagon, Samo życie i wiele innych. To także opowieść o ludziach, którzy animowali wydarzenia muzyczne w tych klubach. Stypendium jest dla mnie niezwykle istotne, bo pozwoli mi się skupić na działaniu. Zawiera też w sobie deadline, który jest jednym z istotniejszym motywatorów do działania – mówi Piotr Piotrowicz, wyróżniony za projekt „Wrocławska Niezależna Scena Muzyczna 1980-2000. Miejsca i ludzie”.


Wyróżnienia otrzymali artyści, którzy ukończyli 18. rok życia, a ich miejscem zamieszkania czy też tworzenia jest Wrocław lub którzy wprost realizują projekt dotyczący Wrocławia.
– Jestem głównie kojarzona z fotografią i książką „Yaga”. Teraz chciałabym spróbować swoich sił w filmie. To stypendium umożliwi mi realizację dwóch klipów, które będą się opierały na wizualności archetypów z kart Tarota. Jedną część zrealizuję z bliską mi osobą z niepełnosprawnością, a drugą poświęcę wizerunkowi silnej, mocno uduchowionej i zakorzenionej kobiety. Bycie stypendystką to również dla mnie rozwój i sprawdzenie siebie – zdradza Agata Kalinowska, powtórna stypendystka w dziedzinie literatury.


Wnioskować mogli sami twórcy, przedstawiając dotychczasowy dorobek i projekt przedsięwzięcia związanego z Wrocławiem. Autorski zamysł należało opisać, podać cel i zakładane rezultaty, pamiętając, że stypendium nie może być wydatkowane na zakup środków trwałych, dofinansowanie nauki czy podnoszenie kwalifikacji zawodowych.
– Projekt, na który otrzymałem środki, realizuję we własnym zakresie od 2019 roku. Jest to na tyle obszerny materiał, że bez zewnętrznego wsparcia nie dałbym rady poświęcić mu należytej uwagi – o istocie przyznanego stypendium opowiada Paweł Starzec, dokumentalista i socjolog.


Warto przypomnieć, że Wrocław realizuje drugi (pod względem przyznawanych środków) po Warszawie program stypendialny dla artystów.
Łącznie w dziesięciu edycjach przyznano 207 stypendiów artystycznych na kwotę 4 485 000 zł.

Laureaci X edycji:
Film:
1. Magdalena Zambrzycka
Teatr:
2. Maciej Kowalczyk
3. Karolina Przystupa
Muzyka:
4. Jakub Kurek
5. Rafał Łuc
6. Marek Otwinowski
7. Paweł Piotrowicz
8. Jacek Sotomski
Literatura:
9. Mathias Foit
10. Robert Gawłowski
11. Agnieszka Kłos
12. Jędrzej Morawiecki
13. Joanna Ostrowska
14. Karol Pęcherz
Sztuki wizualne:
15. Justyna Baśnik
16. Paweł Baśnik
17. Katarzyna Bogusz
18. Tomasz Broda
19. Miłosz Flis
20. Agnieszka Gotowała
21. Agata Kalinowska
22. Jakub Plączkowski
23. Ala Savashevich
24. Paweł Starzec

Mat. Pras.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content