#TORYwolucja 2023: MPK Wrocław przeprowadziło szereg inwestycji torowych i sieciowych

Mat. Pras.

Kompleksowa modernizacja torowiska w ciągu ul. Legnickiej, wymiana rozjazdu na skrzyżowaniu ul. Świdnickiej i ul. Piłsudskiego czy  remont przejazdów drogowych w torowisku na ul. Kosmonautów. Za nami kolejny rok pod znakiem programu #TORYwolucja. MPK Wrocław podsumowuje rok 2023 i przedstawia plany na 2024.

Inwestycje w ramach TORYwolucji, czyli flagowego programu wrocławskiego MPK, realizowane są już od czterech lat. Przez ten czas wykonanych zostało blisko 70 remontów za łączną kwotę ponad 300 milionów złotych!

 Zaczęliśmy tę kadencję od audytu wrocławskich torowisk. Okazało się, że wiele odcinków torowych, trakcyjnych, wiele rozjazdów, krzyżownic, zwrotnic jest do wymiany. Trzeba było podjąć ten trud. Wydaliśmy na wszystkie edycje #TORYwolucji ponad 300 mln złotych. I dzięki temu co udało się zrobić, komunikacja we Wrocławiu funkcjonuje już inaczej. I to nie koniec TORYwolucji – zapewniaprezydent Jacek Sutryk.

Legnicka 2.0

W 2023 roku wrocławskie MPK przeprowadziło 19 inwestycji torowych i sieciowych. Największą z nich był remont torowiska w ciągu ul. Legnickiej. Na odcinku od ul. Zachodniej do ul. Niedźwiedziej wykonana została modernizacja torów, wraz z siecią trakcyjną, na skrzyżowaniu ul. Legnickiej z Milenijną wymieniony został rozjazd, a także odremontowano przejazd.  Przejazdy odremontowane zostały także na skrzyżowaniu ul. Legnickiej z ul. Kwiską oraz Małopanewską, gdzie oprócz tego, na wysokości dawnej zajezdni nr V, wymieniony został rozjazd.

Ponadto nowe rozjazdy pojawiły się na skrzyżowaniach ul. Pułaskiego i ul. Małachowskiego, ul. Pomorskiej i Dubois – rozjazd w ul. Pomorską oraz na skrzyżowaniu ul. Świdnickiej i ul. Piłsudskiego – rozjazd od strony ul. Powstańców Śląskich.  MPK wyremontowało także przejazdy drogowe w torowisku na ul. Kosmonautów.

Aby w możliwie jak największym stopniu ograniczać wynikające z prowadzonych prac utrudnienia w ruchu, w kluczowych punktach miasta MPK dzieliło je na etapy. Dzięki temu nie było konieczności zamykania newralgicznych skrzyżowań – wyjaśnia prezes MPK Witold Woźny

Bez sieci nie ma jazdy

Poza remontami torowisk, MPK wykonało szereg prac związanych z siecią. Oprócz wymienionego wyżej remontu sieci trakcyjnej  przy ul. Legnickiej, zmodernizowane zostały słupy przy ul. Powstańców Śląskich, stacje prostownikowe „Biskupin”, „Racławicka”, „Ołbińska” i „Pułaskiego”. Miejski przewoźnik wyremontował także sieć trakcyjną na ul. Powstańców Śląskich od ul. Hallera do ul. Krzyckiej, na pl. Społecznym oraz w ul. Małachowskiego od ul. Gwarnej do ul. Pułaskiego.

MPK, w ramach TORYwolucji, wyremontowało w 2023 roku także sześć przejść dla pieszych przez torowisko. Przejścia do wyremontowania wybrali mieszkańcy poprzez zorganizowane przez przewoźnika głosowanie. Najwięcej głosów i co za tym idzie nowy blask zyskały:

• przejście na skrzyżowaniu ul. Opolskiej i Karwińskiej,

• dwa przejścia na skrzyżowaniu al. Hallera z al. Pracy,

• przejście przy Placu Powstańców Warszawy na wysokości budynku Muzeum Poczty i telekomunikacji,

• przejście przy ul. Plac Powstańców Warszawy na wysokości Urzędu Wojewódzkiego,

• przejście na skrzyżowaniu ul. Powstańców Śl. z ul. Szczęśliwą,

• przejście przy ul. Bałtyckiej na wysokości marketu „Ponik”

Chciałbym podziękować pracownikom MPK i podwykonawcom za wykonaną pracę, a naszym pasażerom i wszystkim mieszkańcom Wrocławia za wyrozumiałość i cierpliwość. Ogromne podziękowania dla pana prezydenta Jacka Sutryka oraz radnych miejskich za wsparcie i fundusze, dzięki którym możliwe realizowanie tych ważnych inwestycji – podsumowuje prezes Witold Woźny.

Foto: Mat. Pras.

TORYwolucja 2023 w liczbach:

– 19 zrealizowanych inwestycji torowych

– 9 wymienionych zwrotnic

– 5 wymienionych rozjazdów

– 2209 wymienionych metrów toru pojedynczego

– 3731 metrów kwadratowych zrealizowanych zielonych torowisk

– blisko 70 milionów zł wydanych na realizację zadań

Nowy rok, nowe plany

W nadchodzącym roku MPK wymieni rozjazdy na skrzyżowaniu ul. Kazimierza Wielkiego i Szewskiej (rozjazd od strony ul. Krupniczej wraz z odcinkiem prostym od ul. Świdnickiej do ul. Szewskiej), na skrzyżowaniu placu Powstańców Wielkopolskich z ul. Trzebnicką oraz przebuduje połączenia z Zajezdnią Ołbin wraz z siecią trakcyjną. Spółka wyremontuje także torowisko w ul. Szczytnickiej, w ul. Powstańców Śl. od ul. Piłsudskiego do ul. Swobodnej, przejazd na skrzyżowaniu ul. Grabiszyńskiej z ul. Zaporoską oraz zbuduje rozjazd w ul. Słowiańskiej przy zajezdni Ołbin (rozjazd od strony Jedności Narodowej) wraz z siecią trakcyjną. W planach na nadchodzący rok jest również wymiana rozjazdów na skrzyżowaniu placu Powstańców Wielkopolskich z ul. Trzebnicką, przebudowa połączenia z Zajezdnią Ołbin wraz z przebudową sieci trakcyjnej, wymiana sieci trakcyjnej w ul. Powstańców Śląskich od ul. Świdnickiej do Al. Hallera oraz remont torowiska wraz z siecią na ul. Kosmonautów, na odcinku od ul. Kamiennogórskiej do przystanku Jeleniogórska. Niezależnie od programu na bieżąco będą też realizowane prace remontowe na torowiskach.

Mat. Pras.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content