Znamy laureatów Wrocławskiej Nagrody Artystycznej

Foto: Mat. Pras.

Katarzyna Kalwat, Małgorzata Podzielny, Michał Zygmunt, a także Paweł Baśnik i Joanna Kobyłt – te nazwiska staną się jeszcze bardziej rozpoznawalne w sektorze kultury. Pięcioro zwycięzców tegorocznej edycji Wrocławskiej Nagrody Artystycznej odebrało wczoraj nagrody.


W poniedziałek (12 grudnia) w Sali Czerwonej Narodowego Forum Muzyki odbyło się po raz trzeci wręczenie laurów zwycięzcom Wrocławskiej Nagrody Artystycznej w czterech kategoriach: muzyka poważna, muzyka rozrywkowa, teatr oraz sztuki wizualne.
– Z wdzięcznością patrzę na tegorocznych laureatów. To oni w ostatnim roku kształtowali pole kultury we Wrocławiu na najlepszym poziomie, a tym samym przyczynili się do rozwoju naszego miasta – mówi o zwycięzcach prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.


Laur przyznają wrocławscy dziennikarze, krytycy oraz kuratorzy w składzie:
·        Michał Bieniek, kurator, prezes zarządu fundacji sztuki współczesnej Art Transparent,
·        Grzegorz Chojnowski, dziennikarz, szef redakcji kulturalnej Radio Wrocław,
·        Maja Kowalska-Komar, Wydział Kultury UM Wrocławia,
·        Piotr Krajewski, główny kurator artystyczny Biennale WRO,
·        Ewa Łyczkowska, Wydział Kultury UM Wrocławia,
·        Henryk Mazurkiewicz, krytyk teatralny miesięcznika „Teatr”,
·        Piotr Michałowski, muzykolog,
·        Katarzyna Mikołajewska, dziennikarka „Gazety Wyborczej”,
·        Jerzy Pietraszek, przewodniczący, dyrektor Wydziału Kultury UM Wrocławia,
·        Maciek Przestalski, dziennikarz Radia RAM, Radia Wrocław Kultura,
·        Piotr Rudzki teatrolog, Uniwersytet Wrocławski,
·        Łukasz Rusznica, kurator galerii Miejsce przy miejscu,
·        Magdalena Talik, dziennikarka portalu Wrocław.pl,
·        Anna Tatarska, Wydział Kultury UM Wrocławia,
·        Sławomir Wieczorek, Instytut Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Najwyższe wyróżnienie we Wrocławiu otrzymali artyści, którzy w szczególny sposób zasłużyli się w minionym sezonie. Zwycięzcy każdej z dziedzin otrzymali z rąk wiceprezydenta Jakuba Mazura 10 tysięcy złotych i okolicznościową grafikę autorstwa Joanny Gniady.
– Wybory laureatów są zawsze trudne, prowadzone w ożywionej dyskusji całej komisji. Tym bardziej wszystkim, którzy odebrali nagrody, gratuluję i życzę inspiracji do kolejnych sukcesów – podkreśla Jerzy Pietraszek, przewodniczący kapituły nagrody oraz dyrektor Wydziału Kultury UM Wrocławia.
Program muzyczny na ten wieczór przygotowała formacja Bluszcz, laureat ubiegłorocznej Wrocławskiej Nagrody Artystycznej Wrocławia (w kategorii muzyka rozrywkowa).
Pięcioro najlepszych
Wśród siedemnastu osób nominowanych do nagrody w czterech dziedzinach, pięcioro okazało się zwycięzcami.
W kategorii Muzyka poważna nominowani byli:
·        Małgorzata Podzielny – dyrektorka obu chórów dziecięcych Narodowego Forum Muzyki (Chóru Chłopięcego oraz Chóru Dziewczęcego) – za rewelacyjne prowadzenie nauki śpiewu, wybitne osiągnięcia artystyczne oraz świetny pierwszy sezon założonego w 2022 r. Chóru Dziewczęcego NFM;
·        Monika Kruk – za sukces festiwalu „Muzyka w dawnym Wrocławiu” i dwie znakomite, odkrywcze płyty z muzyką Mieczysława Wajnberga i Paula Caro;
·        Marta Śniady – za serię najnowszych, oryginalnych utworów przełamujących ograniczenia gatunkowe muzyki współczesnej;
·        Pascal Rophe za poprowadzenie orkiestry NFM Filharmonii Wrocławskiej z udziałem Mari Fukumoto, japońskiej organistki w „Koncercie oliwskim” Elżbiety Sikory oraz nagranie płytowe wydane przez Anaklasis.
Zwyciężczynią okazała się Małgorzata Podzielny.
– Czuję się zakłopotana, bo nie dla nagród oczywiście pracujemy. Jest to jednak niezmiernie miłe, że ktoś zauważa nasze zaangażowanie. Cieszę się, że mogę rozśpiewywać i umuzykalniać i tych młodszych, i tych starszych – mówi Małgorzata Podzielny, laureatka kategorii Muzyka poważna.

W kategorii Muzyka rozrywkowa zostali zakwalifikowani:
·        sneaky jesus – za wywodzące się z jazzu, odważnie balansujące na granicy gatunków kompozycje, wykonywane w pasjonujący sposób;
·        Michał Zygmunt – za tworzenie improwizowanych pejzaży dźwiękowych, fuzji odgłosów natury i gitary, za słuchanie i rozumienie bogactwa dźwięków, jakie niesie rzeka Odra;
·        Dagadana – za bycie wiernym ambasadorem kultury słowiańskiej na świecie i konsekwentne promowanie wielokulturowości Wrocławia;
·        Magda Pasierska i Szymon Tomczyk – za muzykę do spektaklu „Ballady i romanse” we Wrocławskim Teatrze Pantomimy.
W tej kategorii laur odebrał Michał Zygmunt.
– Dziękuję pięknie za tę nagrodę. Mam nadzieję, że nie jest ona tylko wyróżnieniem dla mnie, ale również dla Odry i jej walorów – że jest ona jednym z wielu początków przypominania sobie o tym, że Wrocław leży nad Odrą, o którą trzeba dbać – zachęca Michał Zygmunt.

W kategorii Teatr o nagrodę walczyli:
·        Justyna Szafran za role w spektaklach „Fedra, czyli historia flanelowego wstydu” w Teatrze Układ Formalny oraz „Priscilla. Królowa Pustyni. Musical” w Teatrze Muzycznym Capitol;
·        Małgorzata Wdowik za reżyserię spektaklu „Niepokój przychodzi o zmierzchu” we Wrocławskim Teatrze Pantomimy, znakomite i sensualne przedstawienie;
·        Weronika Szczawińska za reżyserię spektaklu „Trąbka do słuchania” we Wrocławskim Teatrze Współczesnym, oryginalną i spójną wizję oraz przełożenie książki Leonory Carrington na język teatru;
·        Katarzyna Kalwat za reżyserię spektaklu „Finnegans W/Fake” w Teatrze Polskim w Podziemiu, za unikatowy język teatralny łączący wirtuozerską muzykę Wojciecha Blecharza z jednym z najbardziej zagadkowych dzieł Jamesa Joyce’a.
Jednogłośną decyzją kapituły nagrodę odebrała Katarzyna Kalwat.
– Dziękując za to wyróżnienie, chciałam podziękować całej mojej ekipie realizacyjnej, bez której zrobienie tego spektaklu nie byłoby możliwe. Dużo czasu zajęło mi rozkodowanie samego materiału językowego Joyce’a tak, żeby w swojej niekomunikatywności stał się komunikatywny z odbiorcą – zaznacza Katarzyna Kalwat, laureatka w kategorii Teatr.

Do ostatniej kategorii, Sztuki wizualne, nominowani byli:
·        Kama Wróbel za stworzenie programu mentorskiego dla młodych artystów oraz imponujący program artystyczny i kulturalny fundacji OP ENHEIM, którego jest współautorką.
·        Paweł Baśnik za obsesję i osobną perspektywę, która pozwala mu rozpływać się w działaniach kolektywnych, jednocześnie pozostając wyraźnym i oddzielnym, samodzielnym artystą;
·        Mika Drozdowska za umiejętne potwierdzanie roli Wrocławia jako ośrodka szkła artystycznego i znakomitą międzynarodową wystawę „Autonomous zones” w BWA Wrocław Główny;
·        Joanna Kobyłt za świetnie przygotowaną wystawę „Podróż do wnętrza ziemi” w BWA Wrocław Główny i rozpoczęcie kuratorskiego pochodu po Wrocławiu.
Co ciekawe, w tej kategorii kapituła postanowiła zrobić wyjątek i wyróżnić dwie osoby: Joannę Kobyłt oraz Pawła Baśnika.
– Niezmiernie się cieszę, że w tym roku została doceniona także praca kuratorska. Chciałam przy tym również podziękować BWA Wrocław za możliwość rozwoju – mówi Joanna Kobyłt, zwyciężczyni w kategorii Sztuki wizualne.

– Otrzymanie tej nagrody to dla nas olbrzymia nobilitacja, ale brawa i gratulacje należą się także pozostałym nominowanym – dodaje Paweł Baśnik, drugi nagrodzony artysta.

Historia nagrody
Wrocławska Nagroda Artystyczna jest kontynuacją wręczanej wcześniej Wrocławskiej Nagrody Muzycznej (przyznawanej od 2000 r.) oraz Wrocławskiej Nagrody Teatralnej (wręczanej od 2005 r.). Od 2021 r. zmiana dotyczy także dodania nowego wyróżnienia w dziedzinie sztuk wizualnych.
Wśród laureatek i laureatów poprzednich edycji znaleźli się między innymi dyrygentka Agnieszka Franków-Żelazny, solistka Opery Wrocławskiej Aleksandra Kubas oraz dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans Giovanni Antonini.
Z kolei wygrany w zeszłym roku zespół Bluszcz uświetnił tegoroczną galę. To dwaj bracia, którzy w 2017 r. debiutowali albumem „Junior”. Duet ma na swoim koncie koncerty m.in. na Open’erze, OFF Festivalu i Męskim Graniu. Zespół czerpie z brzmień starej polskiej fali syntezatorowej lat 80-tych z wyraźnymi pływami post-punka.

Mat. Pras.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content