Donald Tusk w expose: „Moim celem jest odbudowanie wspólnoty narodowej”

Fot. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej

Premier Donald Tusk zaapelował do wszystkich posłów o współdziałanie dla dobra kraju. „Chodzi o to, by w Polsce znalazło się miejsce dla przedstawicieli wszystkich opcji politycznych. Rzecz w tym, byśmy w tych trudnych czasach mogli różnić się bezpiecznie” – podkreślił premier, przedstawiając w Sejmie expose szef rządu.

Powiedział, że jednym z najważniejszych zadań jego rządu będzie odbudowanie wspólnoty narodowej.
W tym celu musimy przede wszystkim przestrzegać Konstytucji i polskich praw. Dotyczy to wszystkich bez wyjątku – zwracał uwagę polityk. Dodał, że właśnie próba znalezienia kompromisu w sprawach, które nas różnią, doprowadziła do powstania koalicji, która tworzy jego rząd. „Jeśli będziemy podzieleni – jak dotąd na dwie połówki – to tak, jakby było nas dwa razy mniej” – mówił szef rządu.

Dodał, że nowy rok zacznie się od wypłaty świadczenia 800+ oraz 30 proc. podwyżek dla nauczycieli. Wskazał, że jego zamiarem jest wprowadzenie kwoty wolnej od podatku w wysokości 60 tys. zł. Premier Tusk zapowiedział też audyt w ministerstwach i przegląd kadr.

Jako ważny cel Donald Tusk wymienił również „przywrócenie mówienia ludziom prawdy i odkłamania życia publicznego.” Po wygłoszeniu expose nastąpiły wystąpienia przedstawicieli klubów parlamentarnych, kół poselskich, a także pytania posłów.

Głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska zaplanowano na 16.00. Zaprzysiężenie rządu Donalda Tuska przez prezydenta Andrzeja Dudę odbędzie się jutro (13.12) o 9.00 w Pałacu Prezydenckim.

W poniedziałek 11 grudnia Sejm wybrał Donalda Tuska na premiera. Kandydaturę szefa Platformy Obywatelskiej poparło 248 posłów, wszystkich klubów sejmowej większości KO, PSL, Polski 2050 i Lewicy. Przeciw było 201 posłów – kluby PiS i Konfederacji oraz koło Kukiz’15. Wcześniej posłowie nie udzielili wotum zaufania Mateuszowi Morawieckiemu.

Źródło: IAR

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content