Urodzinowy weekend Hydropolis z nowym eksponatem

Foto: Mat. Pras.

Hydropolis obchodzi swoje ósme urodziny! Miejsce znajduje się w czołówce najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych Wrocławia. Do tego stale zaskakuje nowymi eksponatami, a w urodzinowy weekend, 9-10 grudnia 2023 r. – niespodziankami dla gości.

Nieustannie budzi ciekawość

Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis działa już osiem lat. Zgromadzone w nim technologie multimedialne, interaktywne instalacje, wierne repliki i modele oraz bogate w informacje ekrany dotykowe służą ukazaniu wody z różnych perspektyw. To jedyny tego typu obiekt w Polsce i jeden nielicznych na świecie. Ciekawostką jest także fakt, że atrakcja należy do Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu.

– Hydropolis jest niezwykle ważną częścią wrocławskiego MPWiK. To właśnie w centrum wiedzy o wodzie najpełniej realizujemy naszą misję edukacyjną. Kiedy otwieraliśmy obiekt byliśmy pionierami w branży. Dzisiaj nie jest już niczym nadzwyczajnym, że firma wodociągowa wpływa też na świadomością ekologiczną społeczeństwa. W ostatnich latach takie działanie stało się popularne w dużej mierze dzięki nam – mówi Witold Ziomek, prezes MPWiK we Wrocławiu.

Hydropolis to miejsce, które zachęca do wielokrotnego powrotu w swoje progi. Potwierdzają to nie tylko goście. Miejsce otrzymało tytuł „Travellers’ Choice 2022” od użytkowników portalu Tripadvisor, ale także najważniejszą nagrodę w branży turystycznej – Złoty Certyfikat od Polskiej Organizacji Turystycznej.

– Bicie rekordów popularności i utrzymywanie się na szczycie przez osiem lat wcale nie jest takie proste. By zachęcać gości do odwiedzin, stale rozwijamy wystawę i wzbogacamy ofertę edukacyjną. A z okazji ósmych urodzin Hydropolis mamy coś wyjątkowego! W strefie Stany Wody pojawi się eksponat, który dopełni to miejsce. Myślę, że na każdym zrobi duże wrażenie – zapowiada Marcin Garcarz, wiceprezes MPWiK Wrocław, do którego należy Hydropolis.

Do XIX-wiecznego sklepienia historycznego budynku Hydropolis została podwieszona drukarka wodna. Nowoczesne urządzenie wykorzystuje wodę do fascynujących efektów.

Wydrukuj własny obraz w kroplach

Nowy eksponat znajduje się w strefie Stany Wody i od razu rzuca się w oczy, dzięki magii kolorów i kształtów, w które „ubrana” jest spływająca woda. Interaktywna drukarka tworzy obrazy, wykorzystując krople. Jej korpus stanowią dysze ułożone w okrąg. Woda, która przepływa przez dysze, jest sterowana elektronicznie, a powstające w ten sposób krople tworzą obrazy. Urządzenie pracuje w obiegu zamkniętym – krople, które już „wydrukowały” grafikę spadają na specjalną matę, pod którą znajduje się zbiornik. Stamtąd woda jest filtrowana i ponownie pompowana do góry, bez możliwości utraty choćby jednej cennej kropli.

Urządzenie swoją premierę miało na Targach EXPO w Dubaju, gdzie promował się region Dolnego Śląska. Jednym z elementów polskiego pawilonu tamtej wystawy była właśnie wewnętrzna drukarka wodna.

– Wizualne efekty urządzenia wzbudziły zachwyt i olbrzymie zainteresowanie zwiedzających z całego świata. Teraz drukarka jest dostępna dla wszystkich gości w Hydropolis. Jestem przekonana, że tutaj również stanie się jedną z ciekawszych atrakcji – mówi Wiola Samborska, dyrektorka CEE Hydropolis. – Na co dzień drukarka wyświetla zaprogramowane wcześniej wzory. Przewodnicy i przewodniczki mają możliwość sterowania eksponatem tak, aby dać możliwość zwiedzającym wydrukowania własnych obrazów – dodaje.

Urządzenie zaprojektował absolwent Automatyki i robotyki na Politechnice Wrocławskiej – Dominik Lisiakiewicz, właściciel firmy WordFall. Prototyp drukarki powstał jeszcze w jego czasach studenckich, a ostateczny kształt drukarka zyskała, gdy nabrał doświadczenia zawodowego.

Mówi Wiola Samborska dyrektorka Hydropolis.

Więcej atrakcji w urodziny weekend

Hydropolis zaprasza do wspólnego świętowania ósmych urodzin przez cały weekend, 9-10 grudnia 2023 r. Oprócz nowego eksponatu, czyli drukarki wodnej w strefie Stany Wody, zaplanowano także przedświąteczne atrakcje. Tradycyjnie spotkacie niebieskiego Mikołaja i maskotki Hydropolis – charyzmatyczną Ośmiornicę i sympatycznego Rekina, które będą częstować soczystymi mandarynkami i pachnącymi, korzennymi ciasteczkami.

Organizatorzy zapraszają także do udziału w warsztatach, gdzie własnoręcznie wykonacie ekologiczne ozdoby świąteczne. Podczas zajęć z florystką w godz. 10.00-18.00 przekonacie się sami, jak w prosty sposób z suszonych owoców, drewna czy papieru przygotować piękne zawieszki i łańcuchy. Część dekoracji można będzie zabrać do domu, a reszta zawiśnie na świątecznych drzewkach w Hydropolis.

Z myślą o klimacie

Hydropolis zostało otwarte 5 grudnia 2015 roku. Od początku istnienia jego misją jest edukacja ekologiczna – niezwykle ważna w dobie postępującej zmiany klimatu i zanieczyszczenia środowiska plastikiem. To właśnie substancja życia, jaką jest woda, odgrywa w centrum kluczową rolę, a wystawę odwiedza rocznie około 400 tysięcy gości.

Niezależne badania opinii konsumentów wskazują na wysoki poziom zadowolenia z wizyty w Hydropolis. Blisko 100% dorosłych i dzieci pozytywnie ocenia wizytę w Centrum jako spełniającą oczekiwania. Wyniki badań wskazują, że najchętniej polecane miejsca w Hydropolis to strefy: Stany Wody i Głębiny. Popularnością cieszą się też Planeta Wody i Historia Inżynierii Wodnej. Duże zainteresowaniem wśród badanych wzbudza także Bistro Woda Cafe, które we wnętrzach Centrum prowadzi zwycięzca 6. edycji MasterChefa – Mateusz Zielonka.

Hydropolis znajduje się przy ul. Na Grobli 17 we Wrocławiu w zabytkowym zbiorniku wody czystej na terenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Więcej informacji o miejscu na stronie www.hydropolis.pl  

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content