Stolica innowacji nadal jest we Wrocławiu. Najwięcej startupów w Polsce!

Foto: Mat. Pras.

Wrocław ugruntował swoją pozycję polskiej Doliny Krzemowej. Coroczny raport Startup Poland po raz drugi z rzędu wskazał, że to miasto jest na pierwszym miejscu pod względem liczby startupów.

Według danych Startup Poland z ubiegłego roku, 21% krajowych startupów znajdowało się w województwie dolnośląskim. W tym roku ten wskaźnik procentowy jeszcze wzrósł. Jak wynika z najnowszego raportu, jest to już to 28%. Drugie pod tym względem województwo mazowieckie jest obecnie siedzibą 19% polskich startupów. Małopolskie – 12%. Z raportu wynika, że geografia polskich startupów jest bardzo silnie  skoncentrowana w tych trzech województwach. Żadne z pozostałych trzynastu nie ma nawet 10%.

– Wrocławski ekosystem startupowy kolejny rok z rzędu udowadnia swoją siłę, wartość, kreatywność i zaangażowanie. Na ten sukces pracuje wiele podmiotów. Mamy we Wrocławiu społeczność bardzo mocno skupioną wokół innowacji i technologii. Spółki, które u nas powstają, nie boją się wyzwań. W wielu przypadkach są liderami na skalę światową. Co ważne, w tegorocznym raporcie uzyskaliśmy jeszcze lepszy wynik niż w roku 2022, co pokazuje jak dobrze ma się u nas biznes. Bo siłą naszego miasta są przede wszystkim mieszkańcy. Wielka duma! – mówi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Była to dziewiąta edycja raportu „Polskie Startupy”. Na jego potrzeby przeprowadzono ankietę online za pomocą narzędzia SurveyLab. Badanie przeprowadzone zostało w okresie 4 lipca – 4 września 2023. Wzięło w nim udział 4841 opiniodawców – w zdecydowanej większości byli to założyciele startupów.

Autorzy raportu wskazują, że doskonały wynik województwa dolnośląskiego, a w szczególności będącego jego centrum Wrocławia, to efekt potencjału gospodarczego i naukowego. Ale też korzystnego położenia geograficznego – wiele firm ma możliwość włączenia się do łańcucha podwykonawców dla przemysłu niemieckiego.

– Gratuluję zarówno im, jak i instytucjom, inkubatorom oraz uczelniom. Ślę słowa uznania dla wielu wspaniałych ludzi, którzy potrafią współtworzyć warunki do rozwoju i działania. Dziękuję też całej ekipie Startup Wrocław, która w ramach ARAW stworzyła rozpoznawalną, integrującą startupy i instytucje otoczenia biznesu platformę współpracy – mówi Magdalena Okulowska, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

Sprzyjający samorządowy klimat dla innowacji w połączeniu z wysokim poziomem wrocławskich uczelni przyniósł wiele interesujących rozwiązań. Wrocław je wspiera i promuje. Ma to na celu ułatwienie powiązań z dużym biznesem i inwestorami. W listopadzie tego roku, ramach tegorocznej edycji cyklicznego wydarzenia Made In Wrocław, siedem najlepszych firm z sektorów climate-tech, HR i med-tech zostało zakwalifikowanych do konkursu Tech Contest, w którym rywalizowało o wysokie nagrody finansowe na dalszy rozwój. Zwycięzcą okazał się BioCam, który zaproponował wsparcie diagnostyczne dla lekarzy: kapsułkę endoskopową, czyli urządzenie, przechodzące przez cały układ pokarmowy i monitorujące wszystkie zachodzące tam procesy. Jednym z najciekawszych rozwiązań ostatnich miesięcy był produkt zaproponowany przez inny wrocławski startup – Alphamoon. Ta firma wprowadza na polski rynek inteligentną e-Teczkę, która przy pomocy AI ma wspierać istniejące systemy kadrowe, w tym cyfryzować teczki pracownicze oraz szybko i precyzyjnie wydobywać dowolne dane, bez względu na charakter przeszukiwanej dokumentacji. Alphamoon przekonał już do swoich rozwiązań czołowe firmy z branży windykacyjnej i bankowej, jak Kruk SA czy Santander Bank. Warto przypomnieć, że już kilka lat temu dużym echem odbiły się osiągnięcia wrocławskiej spółki PayEye, która opracowała pierwszy na świecie komercyjny system płatniczy oparty na biometrii ludzkiego oka.   

Mat. Pras.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content