Koncert muzyki średniowiecznej „Ante Nativitatem”

Mat. pras.

Zespół muzyki dawnej Vox Imaginaria zaprasza na koncert świąteczny do Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego. Wydarzenie odbędzie się 14 grudnia o godz. 18:00, wstęp wolny.

Średniowieczny Śląsk (rozpościerający się od dzisiejszych województw południowo-zachodnich aż po lubuskie) stanowi niezwykle ważny obszar dla badaczy i wykonawców muzyki dawnej. Do naszych czasów przetrwały liczne traktaty oraz bogaty repertuar utworów muzycznych, zarówno świadczący o wpływach zachodnich, jak i specyficznie lokalny. Są to w większości kompozycje religijne, odzwierciedlające życie w ówczesnych klasztorach oraz mające trafić do tamtejszych wiernych. Nie dziwi więc, że zachowane utwory często odwołują się do lokalnych świętych, opowiadają o ich życiu, stawiają za wzór do naśladowania.

Właśnie tej muzyce poświęcony będzie koncert Ante Nativitatem. W kręgu świętych XV-wiecznego Śląska. Zgodnie z kalendarzem liturgicznym skupimy się na postaciach tych świętych, których dni przypadają na drugą połowę roku. Rozpoczniemy od części dedykowanej św. Marcinowi, którego tradycja wiąże się nie tylko z obchodami kościelnymi, ale także ucztowaniem. Środkowa z trzech sekcji tematycznie jest mniej jednorodna.

Opowiada ona „o wszystkich świętych” (de omnibus sanctis), wśród których pojawią się św. Katarzyna, Małgorzata, Michał i Grzegorz. Ostatnią część poświęciliśmy świętym „grudniowym” – Barbarze i Mikołajowi, którzy pokierują naszą uwagę bezpośrednio w stronę Bożego Narodzenia. Koncert będzie okazją do usłyszenia utworów rzadko wykonywanych, ale niezwykle interesujących. Zabrzmią przede wszystkim kompozycje wielogłosowe z partesów żagańskich (znanych jako Glogauer Liederbuch) oraz (głównie) jednogłosowe z kancjonału średzkiego – rękopisu zawierającego repertuar śpiewany przez uczniów szkoły parafialnej w Środzie Śląskiej drugiej połowy XV wieku. Program uzupełnią kompozycie i
improwizacje instrumentalne, wykonywane na dawnych instrumentach klawiszowych – portatywie organowym (najmniejszym rodzaju organów piszczałkowych) i clavisimbalum (poprzedniku nie tylko późniejszych klawesynów, ale także fortepianów).

Wykonawcami koncertu jest zespół Vox Imaginaria w składzie:
Julieta González-Springer – śpiew, kierownictwo artystyczne
Marzena Korchut-Łykowska, Piotr Gałek, Jacek Springer – śpiew
Ryszard Lubieniecki – portatyw organowy, clavisimbalum, kierownictwo artystyczne

Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego,
pl. Uniwersytecki 1

14 grudnia 2023 r., godz. 18:00
wstęp wolny

Koncert odbywa się w ramach projektu „Wizje świętych w religijnym repertuarze muzycznym średniowiecznego Śląska”, realizowanego w ramach stypendium artystycznego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymanego przez Julietę González-Springer.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content