Znamy kolejnych 24 laureatów stypendium artystycznego prezydenta Wrocławia

https://pixabay.com/pl/photos/malowanie-farbami-p%C4%99dzel-328676/

„Wrocławska Niezależna Scena Muzyczna 1980-2000. Miejsca i ludzie”, „Śladami Silesiusa”, „Odmieńcy. Queerowy Wrocław w latach 1871-1949”, a także „Mój Wrocław” – wśród artystów X edycji stypendialnej mocno obecny jest Wrocław.
– To dla mnie niezwykłe wyróżnienie i ogromna motywacja do dalszej pracy przy interdyscyplinarnych projektach, bazujących na tkance literackiej. Zwłaszcza tej najbardziej niszowej: poezji. Wsparcie miasta daje mi siłę i pewność, że podążam właściwą ścieżką. Obiecuję, że wykorzystam tę szansę do maksimum, pracując nad projektem archiwizującym dwie dekady projektów literacko-muzycznych – mówi pierwszy z wyróżnionych, Karol Pęcherz w dziedzinie literatury.
Kolejnym 24 artystom przyznano stypendia artystyczne prezydenta Wrocławia. W X naborze, na I półrocze 2024 roku i cały 2024 rok, złożonych zostało łącznie 135 wniosków. Stypendia, w wysokości 2500 zł brutto miesięcznie, zostały przyznane osobom zajmującym się twórczością artystyczną w pięciu dziedzinach: film, teatr, muzyka,  literatura, sztuki wizualne.
Wyróżnienia otrzymują artyści, którzy ukończyli 18. rok życia, a ich miejscem zamieszkania czy też tworzenia jest Wrocław lub którzy wprost realizują projekt dotyczący Wrocławia. Wśród tak wielu propozycji X edycji aż sześć bezpośrednio odnosi się do Wrocławia literacko, muzycznie lub też wizjonersko.
– Bardzo się cieszę, że ten pomysł został pozytywnie rozpatrzony przez komisję, ponieważ będzie to spektakl podejmujący ważny temat dotyczący kobiet. Zostanie on jednak pokazany w poetycki sposób, w nurcie teatru plastycznego, bo historię kobiet opowiemy przez pryzmat… tkaniny – opowiada Karolina Przystupa, stypendystka w kategorii „teatr”. – Będziemy grać i próbować w Muzeum Teatru im. H. Tomaszewskiego, z którym udało mi się nawiązać współpracę – dodaje.
Wnioskować mogą sami twórcy, przedstawiając dotychczasowy dorobek i projekt przedsięwzięcia związanego z Wrocławiem w kategoriach: film, literatura, muzyka, taniec, teatr i sztuki wizualne. Autorski zamysł należało opisać, podać cel i zakładane rezultaty, pamiętając, że stypendium nie może być wydatkowane na zakup środków trwałych, dofinansowanie nauki czy podnoszenie kwalifikacji zawodowych.
– Analizując pomysły naszych artystów, jestem za każdym razem zaskoczony, a jednocześnie pełen dumy, że to właśnie Wrocław może dostrzec i wyróżnić takie talenty. Wzrusza mnie świadomość, że w trakcie X naboru tak wielu laureatów postanowiło zająć się twórczo Wrocławiem w swoich projektach. To potwierdza, że Wrocław nieustannie pozostaje wielką inspiracją dla literatów, muzyków bądź reżyserów – podkreśla Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Co istotne, Wrocław realizuje drugi (pod względem przyznawanych środków) po Warszawie program stypendialny dla artystów.
Łącznie w dziesięciu edycjach przyznano 207 stypendiów artystycznych na kwotę 4 485 000 zł.

Bez kategorii „upowszechniania kultury”
Warto przypomnieć, że wśród dziedzin, na podstawie których zostali wyłonieni laureaci, nie ma już upowszechniania kultury. Ma ją zastąpić od przyszłego roku Nagroda Prezydenta Wrocławia.
– Nowa nagroda ma na celu docenić tych, którzy wnoszą istotny wkład w popularyzowanie kultury – podkreśla dyrektor Wydziału Kultury UM Wrocławia, Jerzy Pietraszek.
Szczegóły przyznawania nagrody za popularyzowanie kultury we Wrocławiu zostaną określone w przyszłym roku.

Mat. Pras.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content