Rozpoczęły się 31. WTDK_Pióro Fredry i Dobre Strony

Foto: Mat. Pras. WTDK

Uroczystość wręczenia prestiżowych nagród edytorskich Pióro Fredry i Dobre Strony zakończyła pierwszy dzień 31. Wrocławskich Targów Dobrych Książek. Laureatami zostali Wydawnictwo Karakter i Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach oraz Wydawnictwo Druganoga.

Pióro Fredry i Dobre Strony przyznawane są wydawcom książek najatrakcyjniejszych pod względem graficznym i artystycznym. W odróżnieniu od większości nagród jury nie ocenia treści, a wygląd publikacji.

Zgłoszone na tegoroczną edycję konkursu pozycje recenzowała komisja w składzie Anita Wincencjusz-Patyna, Grażyna Lange, Karolina Wiśniewska, Janusz Górski i Andrzej Ociepa. Decyzją zespołu Pióro Fredry (za publikacje dla dorosłych) otrzymała książka „Wytwórcy książek. Historia społeczności wydawniczej w czasach PRL-u” Wydawnictwa Karakter i Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach (redakcja i projekt graficzny: Jacek Mrowczyk). Nagroda została przyznana „za adekwatny do zawartości projekt, szeroką skalę rozwiązań graficznych: od klasycznych po intrygujące, choć ryzykowne oraz znakomicie wybrany i zaprezentowany materiał ikonograficzny”.

Dobre Strony (książki dla dzieci i młodzieży) trafiły natomiast do Wydawnictwa Druganoga za publikację „Ziemianie” (tekst: Ewa Solarz, ilustracje: Robert Czajka). Jury doceniło „nowy, choć stylistycznie oldskulowy obraz naszej planety oraz znakomite i naprawdę urocze ilustracje”.

– Pióro Fredry i Dobre Strony to pierwsze tego typu wyróżnienia w kraju i jedne z najważniejszych, o które co bardzo mnie cieszy, każdego roku walczy po kilkadziesiąt wydawnictw. Widzimy, że poziom zdecydowanie rośnie, co znaczy, że kondycja edytorstwa jest coraz lepsza – mówiła podczas uroczystości Anna Morawiecka, dyrektor Wrocławskich Targów Dobrych Książek, która wręczała nagrody wspólnie z Jackiem Sutrykiem prezydentem Wrocławia. Gospodarz miasta podkreślił, że cieszy go tak liczna obecność wystawców i odwiedzających targi. Dowodzi ona, że stolica Dolnego Śląska nieustannie jest miejscem przyjaznym wielbicielom literatury.

Zgodnie z regulaminem konkursu laureaci otrzymali nagrody w wysokości 20 tys. zł, które zobowiązani są przeznaczyć na wydanie kolejnych pozycji wydawniczych. Dodatkowo wręczono im statuetki wrocławskich artystek Agnieszki Leśniak-Banasiak (Pióro Fredry) i Ilony Agaty Brożek (Dobre Strony). Nominowani otrzymali z kolei pamiątkowe grafiki autorstwa prof. Przemysława Tyszkiewicza.

***

31. Wrocławskie Targi Dobrych Książek potrwają do niedzieli, 3 grudnia. W imprezie bierze udział ponad 220 wydawnictw zarówno z Polski, jak i Rumunii (gościa specjalnego), Czech, Ukrainy oraz Wielkiej Brytanii. Na spotkania z czytelnikami przyjechali także autorzy, wśród których są m.in. Marta Herling-Grudzińska, Bronisław Wildstein, Jan Polkowski, Anna Janko, Aleksander Kwaśniewski, Ewa Lipska, Jerzy Bralczyk, Rafał Dutkiewicz, Janusz Degler, Maria Woś i Katarzyna Nosowska. Na młodszych czytelników będą z kolei czekały, Julia Popiel, Joanna Balicka, Katarzyna Barlińska, Monika Rutka czy Mery Spolsky. W ramach 31. WTDK zaplanowano rekordową liczbę około 140 spotkań autorskich.

Równolegle w Hali Stulecia odbywają się Targi Wszystkiego Dobrego, podczas których kilkudziesięciu wystawców prezentuje wyroby rzemieślnicze, m.in. biżuterię, odzież i przedmioty sztuki użytkowej, jak również ekologiczną żywność oraz naturalne kosmetyki.

Godziny otwarcia targów:

Piątek, 1 grudnia – godz. 11.00-19.00
Sobota, 2 grudnia – godz. 11.00-19.00
Niedziela, 3 grudnia – godz. 11.00-17.00

Foto: Mat. Pras. WTDK

Mat. Pras.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content