Zwolnienie z podatku dla korzystających z OZE na dłużej

Foto: Mat. Pras.

Dom z fotowoltaiką, kolektorem słonecznym czy pompą ciepła? Korzystając z odnawialnych źródeł energii wrocławianie mogą liczyć na zwolnienie z podatku od nieruchomości. Dotychczas zaoszczędzili już łącznie ok. 30 mln zł. Decyzją Rady Miejskiej, możliwość złożenia wniosku o zwolnienie została przedłużona do czerwca 2024 roku.

Wrocław od lat zachęca mieszkańców do korzystania z zielonej energii. Montując na budynku lub jego części odnawialne źródło energii – panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, pompy ciepła, gruntowe wymienniki ciepła czy rekuperatory – można ubiegać się o zwolnienie z podatku od nieruchomości na 5 lat. Dotyczy to zarówno właścicieli budynków jedno, jak i wielorodzinnych oraz ich części. Zwolnienie obowiązuje również spółdzielnie w zakresie powierzchni na cele mieszkaniowe.

Teraz, decyzją miejskich radnych, przedłużamy możliwość składania wniosków o zwolnienie do połowy 2024 roku. Wynika to z rozporządzenia Komisji Europejskiej i przedłużenia możliwości stosowania zwolnień w ramach pomocy de minimis – mówi Marcin Urban, skarbnik Wrocławia.

Wysokość zwolnienia może wynosić maksymalnie do połowy poniesionych kosztów inwestycji, czyli nakładów pomniejszonych o finansowanie ze środków publicznych.

Miliony oszczędności

Łącznie, od początku działania programu, udzielono blisko 1500 zwolnień na łączną kwotę 29,3 mln zł. Tylko w tym roku do Urzędu Miejskiego wpłynęło ponad 200 zgłoszeń.

– Łączna powierzchnia objęta zwolnieniami to już ponad 114 hektarów. To obszar odpowiadający trzem Kępom Mieszczańskim czy siedmiu osiedlom wielkości Nowych Żernik – mówi Marcin Urban.

Ponieważ maksymalny okres zwolnienia z podatku wynosi 5 lat, będzie ono mogło potrwać do 30 czerwca 2029 r.

Jak uzyskać zwolnienie?
1. Uzyskać wpis do Planu Gospodarki Niskoemisyjnej
2. Wypełnić załączniki do uchwały i dołączyć do nich dokumenty potwierdzające poniesienie kosztów zakupu lub podłączenia instalacji (np. fakturę z potwierdzeniem przelewu, umowę o kredyt z potwierdzeniem uruchomienia kredytu na rachunek wykonawcy instalacji).
3. Osoby fizyczne dodatkowo dołączają do dokumentów korektę deklaracji lub deklarację (IN-1).

Komplet dokumentów można złożyć w Centrum Obsługi Podatnika przy ul. Kotlarskiej.

Co ważne, minimalna kwota poniesionych kosztów na zakup i instalację odnawialnego źródła energii musi wynosić 15 tys. zł brutto.

Miasto coraz częściej korzysta z OZE

Z danych spółki Tauron Dystrybucja wynika, że we Wrocławiu funkcjonuje już ponad 7 tysięcy instalacji fotowoltaicznych. To także najpopularniejsze odnawialne źródło energii zgłaszane do zwolnienia z podatku.

Oprócz prywatnych firm i mieszkańców, z energii słonecznej korzysta również 18 szkół, przedszkoli czy żłobków oraz 6 jednostek kultury. To także obiekty sportowe czy Centra Aktywności Lokalnej – mówi Małgorzata Brykarz, dyrektorka Wydziału Klimatu i Energii.Największa miejska instalacja fotowoltaiczna znajduje się z kolei na terenie Tarczyński Areny i składa się z ponad 1200 paneli.

Z kolei już wiosną gotowa będzie nowa farma fotowoltaiczna na dachu parkingu Aquaparku Wrocław przy ul. Petrusewicza. To teren o łącznej powierzchni 5 tys. metrów kwadratowych.

Przy okazji budowy nowych, miejskich obiektów, czy remontów już istniejących, stosowane są również inne odnawialne źródła energii.

Pompy ciepła to urządzenia pobierające ciepło z powietrza, gruntu czy wody. Jest ono przetwarzane w ciepło użytkowe. Tego typu urządzenia działają m.in. w SP nr 5 przy ul. Osobowickiej czy hali tenisowej przy ul. Trwałej. Z pomp ciepła skorzysta także nowy Aquapark przy ul. Wilanowskiej, który będzie gotowy na początku przyszłego roku.

We Wrocławiu powstaje również Wrompa, pierwsza w Polsce pompa ciepła, odzyskująca ciepło ze ścieków miejskich. Inwestycja tworzona wspólnie przez MPWiK i Fortum zostanie oddana do użytku w przyszłym roku i kosztuje 82 mln zł. Dostarczy do 5% rocznego zapotrzebowania klientów ciepła sieciowego w mieście.

Foto: Mat. Pras.

Mat. Pras.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content