We Wrocławiu powstanie pierwsza farma fotowoltaiczna

Jednym z gości konferencji był Artur Michalski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Sprawa jakości powietrza, którym oddychamy leży nam bardzo na sercu, stąd podejmowane przez nas w ostatnich latach działania zmierzające m.in. do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla – mówił abp Józef Kupny podczas konferencji prezentującej działania archidiecezji wrocławskiej na rzecz ochrony klimatu w latach 2016-2023. Jej uczestnicy dowiedzieli się m.in. o współudziale Kościoła wrocławskiego w budowie farmy fotowoltaicznej w stolicy Dolnego Śląska.

W pierwszej części konferencji jej uczestnicy wysłuchali wykładów dotyczących nauczania Kościoła na temat ochrony środowiska od Soboru Watykańskiego II do ostatnich dokumentów papieża Franciszka. Przytaczano m.in. zapis z adhortacji „Laudate Deum”, w którym Ojciec Święty wyjaśnia sens przygotowania najnowszego dokumentu poświęconego tematyce ekologicznej: „jestem zmuszony dokonać tych wyjaśnień, które mogą wydawać się oczywiste z powodu pewnych lekceważących i nierozsądnych opinii, które znajduję nawet w Kościele katolickim”. Zwracano przy tym uwagę, że w kilku miejsca Franciszek daje do zrozumienia, iż pomimo ośmiu lat, jaki upłynęły od publikacji encykliki „Laudato Si” ludzkość nie reaguje dostatecznie i wciąż nie brakuje osób, które lekceważą bądź banalizują kwestie związane z koniecznością troski o środowisko.

W tym kontekście prelegenci przypomnieli, że pierwszą reakcją Kościoła wrocławskiego na papieską encyklikę był apel biskupów Dolnego Śląska w sprawie troski o jakość powietrza, przygotowany przez metropolitę wrocławskiego, a podpisany także przez ówczesnych biskupów diecezji świdnickiej i legnickiej, a następnie odczytany w Kościołach trzech diecezji. Następnymi działaniami były szkolenia dla katechetów oraz programy edukacyjne, przygotowywane przez media katolickie, by – jak to zostało powiedziane – w pewnym momencie przejść od słów do czynów i pokazać, że od decyzji każdego człowieka będzie zależało to, jakim powietrzem oddychają ludzie zamieszkujący jego dzielnicę czy miasto.
Abp Józef Kupny powołał zespół specjalistów, który miał ocenić szansę na przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych w obiektach zarządzanych przez Kościół wrocławski, a następnie przygotować odpowiednie projekty, pozyskać dofinansowanie i wykonać zamierzone prace. Hierarcha zapewnił wówczas, że diecezja będzie partycypowała w kosztach na zasadzie wkładu własnego.

Dzięki tym działaniom termomodernizacji zostało poddanych kilkanaście budynków we Wrocławiu i w Henrykowie. Łączny koszt wykonanych prac to suma ponad 39 mln zł, a ich efektem jest redukcja emisji CO2 o prawie 70 proc.

Uczestnicy konferencji usłyszeli także o kolejnych planach związanych z inicjatywami proekologicznymi: termomodernizacji obiektów Caritas w Dobroszycach oraz współudziale Kościoła wrocławskiego w budowie farmy fotowoltaicznej, która będzie pierwszym tego typu obiektem na terenie miasta Wrocławia. – Mówi się często, że nasze społeczeństwo jest podzielone, jednak wierzymy, że sprawa troski o środowisko jest tym, co nas wszystkich łączy – podkreślali organizatorzy konferencji. – Jesteśmy ze sobą połączeni i efektem decyzji, dzięki którym powietrze w naszym mieście będzie zdrowsze, sprawią, że będzie ono zdrowsze dla wszystkich, bez względu na sympatie polityczne, wyznawaną wiarę czy status społeczny – dodali przedstawiciele archidiecezji wrocławskiej.

Podpisanie umowy na kolejne prace termomodernizacyjne

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content