„Dolny Śląsk Rowerem” – raport z badania ruchu rowerowego w regionie

Foto: Mat. Pras.

Dolnośląska Organizacja Turystyczna pracuje nad strategią rozwoju turystyki rowerowej w regionie. W ramach jej przygotowania przeprowadzono kompleksowe Badanie Turystyki Rowerowej na Dolnym Śląsku na grupie 1368 aktywnych turystów rowerowych.  

– Chcemy być najbardziej rowerowym regionem w Polsce, dlatego mocno stawiamy na rozwój turystyki i infrastruktury w tym obszarze, między innymi poprzez projekt budowy Cyklostrady czy Rowerowych Parków Umiejętności. Na dobre wyniki ma wpływ kampania #znajdźswojątrasę promująca zwiedzanie regionu z perspektywy dwóch kółek i jej specjalna odsłona #równiwpasji skierowana do osób z niepełnosprawnościami, które chcą być aktywne – mówi Krzysztof Maj, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.  

Dolny Śląsk to atrakcyjne miejsce do uprawiania turystyki rowerowej według 89,9 % przebadanych rowerzystów. 93,2 % z nich uważa, że budowa tras długodystansowych przyczyni się do rozwoju turystyki rowerowej w województwie dolnośląskim. Za główne atuty rowerowego Dolnego Śląska uznano: atrakcyjność przyrodniczą, różnorodność tras, mnogość zabytków i atrakcji oraz świetne trasy górskie. Te ostatnie są najbardziej rozpoznawalnymi produktami i usługami, jeśli chodzi o turystykę rowerową na Dolnym Śląsku. Singletracki Szklarska Poręba – Świeradów Zdrój zna 79,2% badanych, a położone na Ziemi Kłodzkiej Singletracki Glacencis 69,7 % – Pokazujemy, że Dolny Śląsk ma potencjał do jazdy rodzinnej z dzieciakami, po płaskich terenach, takich jak Dolina Baryczy oraz Bory Dolnośląskie, ale może u nas trenować też kolarz górski i szosowy na bardziej wymagających trasach – dodaje Krzysztof Maj.

Nie możemy jednak zapominać, że województwo dolnośląskie to nie tylko góry i tereny podgórskie. Najchętniej wybieranymi kierunkami rowerowymi przez badanych turystów rowerowych była Dolina Baryczy i Wzgórza Trzebnickie, Dolina Odry (traktowana dość szeroko, jako okolice Wrocławia, Legnicy, Lubina czy Oławy) oraz Karkonosze i Góry Izerskie. 

– Naszym głównym celem było poznanie opinii środowiska na temat turystyki rowerowej na Dolnym Śląsku, określenie mocnych i słabych stron oferty turystycznej, a także ocena infrastruktury rowerowej, usług towarzyszących i podejmowane kierunku działań – wyjaśnia Magdalena Piotrowicz-Zbieraj, autorka badań. – Najlepiej, bo na poziomie bardzo dobrym zostały ocenione wycieczki na Ziemi Kłodzkiej (5,1), w Dolinie Baryczy i na Wzgórzach Trzebnickich (5,0) oraz te odbywające się w Karkonoszach i Górach Izerskich (5,0) – podsumowuje.

Badanie zostało wykonane w ramach projektu: „Opracowanie strategii rozwoju turystyki rowerowej województwa dolnośląskiego” realizowanego przez Dolnośląską Organizację Turystyczną współfinansowanego ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Strategia ma być zbiorem rekomendacji dla podmiotów zajmujących się turystyką rowerową, tak aby osiągnąć efekt synergii w wysiłkach na rzecz budowy spójnej regionalnej promocji regionu. Następnym krokiem po publikacji badań będą konsultacje online z aktywistami rowerowymi i prezentacja pierwszych założeń do strategii. 

– Turystyka rowerowa to jeden z motorów rozwoju branży na Dolnym Śląsku, dlatego jest to bardzo istotny element w działaniach informacyjnych prowadzonych przez nasze stowarzyszenie. Zapraszamy wszystkich do korzystania z aplikacji i portalu Dolny Śląsk Rowerem, gdzie można znaleźć świetnie opisanych 250 tras, można pobrać ich ślady .gpx lub wydrukować mapę i odkrywać Dolny Śląsk – mówi Magdalena Piasecka – Członkini Zarządu Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej, radna Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Foto: Mat. Pras.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content