Spotkajmy się 11 listopada na Placu Wolności

Mat. Pras.

To będzie radosny, kolorowy korowód połączony z paradą zabytkowych pojazdów, orkiestrą, mażoretkami oraz atrakcjami dla dzieci. 11 listopada (sobota) o godz. 10.00 z Placu Wolności wyruszy Radosna Parada Niepodległości, która przemaszeruje do  Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej. To jednak nie wszystkie uroczystości związane z obchodami Święta Niepodległości.

– Zachęcamy wszystkie wrocławianki i wrocławian do udziału w Radosnej Paradzie Niepodległości. Święto 11 Listopada to radosna rocznica i w taki sposób chcemy ją po raz kolejny we Wrocławiu świętować. Nie patetycznie, a z życzliwością i uśmiechami na twarzach– mówi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Radosną Paradę Niepodległości poprowadzi Jelcz 043 („ogórek”). W wydarzeniu wezmą udział także zabytkowe autobusy Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego. Według planu, do godz. 12.00 korowód powinien dotrzeć do Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej, gdzie planowane jest zbiorowe wykonanie Mazurka Dąbrowskiego przez wszystkich uczestników parady. Seniorzy ze Strefy Trzeciego Wieku zatańczą tam poloneza.

Na miejscu będą m.in. foodtrucki i fotobudka. Będzie można także odwiedzić wystawę główną „Wrocław 1945-2016” (wstęp na wystawę według cennika), a w ramach tejże wystawy – zagrać w grę rodzinną z upominkami dla każdego.

Radosna Parada Niepodległości jest organizowana przez Ośrodek Pamięć i Przyszłość, Gwardię Gryfa oraz Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego i jest dofinansowywana w ramach programu „Niepodległa”. Przy czy, to kulminacyjny, ale niejedyny punkt wrocławskich obchodów 11 Listopada.

W ramach Weekendu Niepodległości w sobotę o godz. 18.00 na terenie Centrum Historii Zajezdnia będzie można wysłuchać koncertu utworów patriotycznych wykonywanych przez chór Basilica Cantans (wstęp wolny). Z kolei, w niedzielę, 12 listopada, w godz. 12.00-15.00, na terenie Centrum Historii Zajezdnia, odbędzie się zlot klasycznych samochodów, organizowany we współpracy z Auto Moto Klubem Wrocławskim (link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1006001193973115).

Także w niedzielę, o godz. 15.00, w Centrum Historii Zajezdnia ciekawą prelekcję wygłosi dr Monika Piotrowska-Marchewa z Uniwersytetu Wrocławskiego. Jej tematem będą pierwsze polskie posłanki. Warto pamiętać, że jednym z najszybciej wprowadzonych aktów prawnych odrodzonej w 1918 r. Rzeczpospolitej Polskiej było nadanie pełnych praw wyborczych kobietom. Polska zrobiła to jako jeden z pierwszych krajów w Europie.

– Zachęcamy do odwiedzin na stronie zajezdnia.org. Program wydarzeń okolicznościowych, który został przygotowany na sobotę i niedzielę jest naprawdę bogaty. Dla każdej osoby, bez względu na wiek, znajdzie się coś ciekawego – zapewnia dyrektor Centrum Historii Zajezdnia Andrzej Jerie.

Także inne miejskie instytucje przygotowują się na to wielkie święto.  

  • 11 listopada o godz. 8.00 pod ratuszem odbędzie się uroczystość wciągnięcia flagi, przy współudziale m.in. prezydenta Jacka Sutryka, Straży Miejskiej i harcerzy. Następnie prezydent spotka się na tradycyjnym śniadaniu z kombatantami.  
  • W Święto Niepodległości Hala Stulecia będzie rozbrzmiewać ponadczasowymi piosenkami, które śpiewają całe pokolenia: o godz. 17.00 rozpocznie się koncert „wROCK for Freedom”. Zagrają T. Love, IRA oraz Elektryczne Gitary. Po szczegóły zapraszamy tutaj.
  • Również 11 listopada dwa tysiące wrocławian i wrocławianek wezmą udział w kolejnej edycji spaceru miejskiego WrocWalk. To wędrówka-gra krajoznawcza, w ramach której zapisane wcześniej osoby odwiedzą wskazane na mapie ważne punkty naszego Miasta i zbiorą stamtąd pieczątki. Na koniec w rynku pod pręgierzem odbiorą okolicznościowe medale (wszystkie pakiety startowe wyprzedane).

Strona wydarzenia tutaj.

  • 11 listopada tramwaje i autobusy wrocławskiego MPK wyjadą w miasto udekorowane biało-czerwonymi flagami. 
Mat. Pras.

Mat. Pras.

Nasze audycje

Nasze audycje

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content